دیزاین رنگ زرد در معماری و دکوراسیون داخلی

برای استفاده از خدمات طراحی دکوراسیون داخلی آرکیدلایت کلیک کنید

آیا تا به حال به یک تغییر اساسی در طراحی داخلی منزل خود فکر کرده‌اید؟! اگر هم اکنون به ذهن‌تان خطور کرده و مایلید دیزاین خانه‌تان را عوض کنید، پیشنهاد می‌کنیم به استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون داخلی را نیز در نظر بگیرید. زرد رنگ جذابیست و می‌توانید به ایده‌های جالبی از ترکیب زرد با رنگ‌های مکمل و استفاده از اکسسوری‌ها، برسید.

جالب است بدانید که یکی از نشاط‌آورترین رنگ‌ها، رنگ زرد است و از زمان رنسانس در طراحی داخلی در اروپا مورد استفاده قرار می‌گرفت. از گل‌های طبیعی که رنگ زرد دارند تا اکسسوری‌های زرد در فضای داخلی، احساس نشاط و گرمای خورشید را به ارمغان می‌آورد. در ادامه همراه مجموعه طراحی داخلی آرکیدلایت با مدیریت نازنین حسینی شوید تا بیشتر درباره نحوه کاربرد رنگ زرد در دکوراسیون داخلی آشنا شوید.

رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

کاربرد رنگ زرد در دکوراسیون داخلی

احتمالا همه ما زمانی که به رنگ زرد فکر می‌کنیم، اولین چیزی که به ذهن‌مان می‌رسد، خورشید است. رنگ زرد؛ به‌ویژه تم روشن آن آفتابی و روشن است و به ما احساس شادی و آرامش می‌بخشد. کاربرد رنگ زرد در طراحی داخلی را می‌توان در استفاده از آن به عنوان لهجه، دیوارها یا مبلمان و اکسسوری یا حتی در سیستم نورپردازی مثل استفاده از هالوژن زرد خلاصه کرد.

اگر از رنگ زرد به عنوان سایه برای اتاق خواب خود استفاده می‌کنید، مهم است که تعادل را در نظر بگیرید؛ زیرا در محیط‌های کوچک ممکن است بسیار محرک باشد و مثلا در اتاق، روی خواب افراد تاثیر بگذارد. در اتاق خواب تا جای ممکن باید میزان محرک‌ها کمتر باشند و خاموشی حاکم باشد تا زمانی که می‌خواهید بخوابید سیستم‌های عصبی و مغزی شما تحریک نشوند.

یکی از کاربردهای رنگ زرد برای طراحی داخلی اتاق، استفاده از تم کم‌رنگ آن است. مثلا یک اتاق زرد کم‌رنگ را تصور کنید که چه جای دنج و گرمی برای استراحت است؛ آن هم پس از گذراندن یک روز طولانی و شلوغ. یک اتاق با دیوارهای روشن، همراه با یک فرش زرد چقدر می‌تواند روی طراحی آن و ایجاد احساس راحتی و آرامش تاثیر بگذارد.

اهمیت استفاده از رنگ زرد در طراحی داخلی

همه ما معمولا از ایجاد تنوع در دکوراسیون منزل یا حتی محل کار خود لذت می‌بریم. یکی از انتخاب‌های هوشمندانه و البته جسورانه برای طراحی داخلی، استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون داخلی است. رنگ زرد همواره به‌عنوان رنگی برای ایجاد نشاط، محیط‌های شاد و پرجنب‌وجوش و سرزنده استفاده می‌شود. این رنگ برای ایجاد حس فضایی وسیع و افزودن روشنایی نیز معرفی می‌شود. علاوه بر این، زرد رنگیست که برای ایجاد کنتراست و برجسته کردن عناصر تزئینی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که از رنگ زرد برای طراحی سبک‌های مینیمالیستی و حتی بوهمیایی نیز استفاده می‌شود. در ادامه به نکات استفاده از زرد در سبک‌های مختلف طراحی اشاره می‌کنیم:

 • سبک مینیمالیستی: از رنگ زرد در سبک طراحی مینیمالیستی برای ایجاد تضاد و برجسته‌سازی سایر عناصر تزئینی استفاده می‌شود. معمولا برای اینکه فضا شلوغ نشود، به مقدار کم باید مورد استفاده قرار گیرد.
 • سبک بوهمیان: از رنگ زرد در این سبک برای ایجاد حس گرما و دلپذیر در محیط استفاده می‌شود. معمولا در سبک بوهمیان رنگ زرد با عناصر چوبی و رنگ قهوه‌ای ترکیب می‌شوند.
 • سبک صنعتی: رنگ زرد در سبک صنعتی برای ایجاد کنتراست در ترکیب با عناصر فلزی مورد استفاده می‌گیرد. هدف این است که با رنگ زرد به فضا احساس زندگی و شخصیت القا شود.
 • سبک مدیترانه‌ای: رنگ زرد در دکوراسیون داخلی به سبک مدیترانه‌ای برای ایجاد فضایی روشن و شاداب استفاده می‌شود. معمولا هم با رنگ آبی و سفید ترکیب می‌شود تا احساس آرامش و هماهنگی به مخاطب القا شود.
اهمیت استفاده از رنگ زرد در طراحی داخلی
اهمیت استفاده از رنگ زرد در طراحی داخلی

تزئین فضای داخلی با رنگ زرد

وقتی که صحبت استفاده از رنگ زرد در طراحی داخلی به میان می‌آید، معمولا ایده‌های بسیاری برای نشاط بخشیدن به فضا به ذهن می‌رسد. از نظر متخصصان طراحی یکی از بهترین رنگ‌ها برای ایجاد احساس شادی در فضاست. زرد سایه‌ای است که می‌تواند به محیط احساس مثبت ببخشد و افراد را به شادی و انرژی دعوت می‌کند. از رنگ زرد می‌توان به‌عنوان یک سایه عالی برای راهرو و در ورودی استفاده کرد تا دعوت گرمی برای استقبال از افراد باشد.

تزئین فضای آشپزخانه با سایه‌های زرد پر رنگ نیز می‌تواند ایده‌ای کاربردی برای تحریک فعالیت و جنب‌وجوش باشد. شاید کمی جسورانه به نظر برسد، اما استفاده از رنگ زرد برای هر چهار دیوار پذیرایی نیز می‌تواند تاثیر ماندگاری روی افراد بگذارد. البته پیش از اینکه محیط را پر از عناصر و بخش‌های زرد رنگ کنید، نحوه استفاده از یک محیط و انرژی که می‌خواهید دریافت کنید را نیز در نظر بگیرید. سایه‌های کم‌رنگ‌تر زرد احساس آرامش را انتقال می‌دهد و سایه‌های زرد پررنگ به فضا انرژی می‌بخشد؛ به‌ویژه زمانی که با کمی براق‌کننده ترکیب شود.

ایده های جالب و کاربردی برای تزئین فضای داخلی با رنگ زرد

 • بخشی از چارچوب دیوار آشپزخانه را زردرنگ کنید: دیوار داخلی یا چارچوب پنجره آشپزخانه را می‌توانید زرد کنید تا به یک تضاد جذاب با دیوارهای سفید بیرونی برسید. پیش از اینکه پالت رنگ را به دست بگیرید، نور طبیعی دریافتی از بیرون را نیز در نظر بگیرید.
 • کمد و کابینت‌های آشپزخانه با رنگ زرد: یک آشپزخانه با کابینت‌ها و کمدهای زرد را تصور کنید، مطمئنا احساس نشاط و پرجنب‌وجوش بودن به شما منتقل می‌شود. بیشتر افراد از اینکه از رنگ زرد در طراحی داخلی استفاده کنند می‌ترسند، اما رنگی فوق‌العاده برای انعکاس نور و ایجاد گرما و حس زندگی است.
 • کاغذ دیواری زرد: برای داشتن یک فضای زندگی آرام و به دور از هیاهو، می‌توانید یک دیوار را با کاغذ دیورای زرد تزئین کنید. این ایده در ترکیب با دیوارهای روشن و تابلوی سفید، خاص و متفاوت جلوه می‌کند.
 • دیوار زرد و با مبلمان مینیمال: اگر به دنبال ایجاد تضاد در محیط خود هستید، می‌توانید به یک فضای هماهنگ و دلچسب در ترکیب دیوار زرد با مبلمان مینیمال طراحی شده با چوب قهوه‌ای برسید.
 • کوسن‌های زرد برای مبلمان: اگر فضای پذیرایی یا اتاق شما با پارکت‌های قهوه‌ای پوشانده شده‌اند، می‌توانید کوسن‌های مبلمان را به رنگ زرد انتخاب کنید. این در حقیقتی فرصتی برای مانور دادن و لمس یک طرح برجسته در محیط است و معمولا به جای اینکه رنگ زرد در دکوراسیون داخلی تنها یک بخش را تحت تاثیر قرار دهد، یک پالت رنگی جذاب در محیط پدید می‌آورد.

مکمل های رنگ زرد در طراحی داخلی

برای اینکه به یک دکوراسیون جذاب و در عین‌حال هماهنگ و تکمیل‌کننده در محیط داخلی برسیم، نیاز است تا مکمل‌های رنگ مد نظر مثل زرد را بشناسیم. با توجه به اینکه رنگ زرد، رنگی شاداب و پرنشاط است، باید رنگی را انتخاب کنیم تا این حس را تکمیل و متعادل کند. آبی، زرد، بنفش و سبز گزینه‌های عالی برای ایجاد ظاهری منسجم و متعادل در محیط هستند، در حالیکه نارنجی و قرمز می‌توانند گرما و انرژی ایجاد کنند.

مکمل های رنگ زرد در طراحی داخلی1
مکمل های رنگ زرد در طراحی داخلی1

اگر هم مایلید که محیط شما جسورانه، متضاد و دراماتیک به نظر برسد، می‌توانید رنگ زرد را با رنگ‌هایی مثل خاکستری، سیاه یا سفید ترکیب کنید. این سایه‌های خنثی به کاهش شدت رنگ زرد منجر می‌شود و در عین حال به رنگ زرد این امکان را می‌دهد تا رنگ اصلی و متمرکز باشد.

با توجه به اینکه رنگ زرد، رنگی شاد و مورد توجه است، بهتر است که برای استفاده از آن در طراحی داخلی با سایر اجزا هماهنگ و متعادل شود تا از ایجاد حس شلوغی جلوگیری شود. از رنگ زرد به خوبی می‌توانید برای لوازم جانبی مانند کوسن، پرده یا دیوار استفاده کنید. البته بهتر است که برای دیوار رنگ زرد روشن را در نظر بگیرید تا به ایجاد محیطی ظریف و متعادل کمک کند.

روانشناسی رنگ زرد در طراحی دکوراسیون داخلی

از دیدگاه روانشناسی رنگ زرد در طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند به محیط انرژی، شادی و گرما را به محیط ببخشد. زرد رنگی است که اغلب برای محیط‌هایی که افراد دور هم جمع می‌شوند و معاشرت می‌کنند، مثل پذیرایی یا اتاق نشیمن مورد استفاده قرار می‌گیرند. از نظر روانشناسی باور بر این است که رنگ زرد باعث تشویق افراد به گفتگو و ایجاد حس خوش‌بینی و مثبت‌اندیشی می‌شود.

علاوه بر این رنگ زرد برای مکان‌هایی که نور کافی ندارند یا هوا معمولا ابری و خاکستری است، انتخاب عالی باشد؛ زیرا رنگ روشن و آفتابی آن می‌تواند به روشن شدن محیط و ایجاد حس گرما کمک بسیاری کند. هنگامی که از رنگ زرد در طراحی داخلی استفاده می‌شود، موجب برانگیخته شدن طیفی از احساسات و عواطف در افراد می‌شود.

مثلا زردهای روشن می‌تواند انرژی‌زا باشد و زردهای ملایم، فضای آرامی ایجاد می‌کند. به طور کلی استفاده از رنگ زرد در دکوراسیون داخلی چه به صورت لهجه و چه به عنوان رنگ اصلی، از نظر روانشناسی به محیط گرما، انرژی و حس مثبت ببخشد.

سخن پایانی

رنگ زرد در دکوراسیون داخلی کاربرد بسیاری دارد و یک انتخاب ایده‌آل و جسورانه برای افرادی است که دوست دارند به فضای خانه رنگ و انرژی ببخشند. زرد، رنگی است که اغلب ما را به یاد خورشید می‌اندازد و استفاده از تم‌های روشن یا پررنگ آن در هر محیطی، بستگی به میزان نور دریافتی از بیرون و هدف ما برای کاربری آن محیط دارد. تیم نازنین حسینی و مجموعه آرکیدلایت برای ایجاد یک محیط داخلی جذاب و زیبا با استفاده از تخصص و دانش خود می‌توانند به بهترین نحو به شما کمک کنند.

سوالات متداول درباره دیزاین رنگ زرد در معماری و دکوراسیون داخلی

 • تاثیر روانی رنگ زرد در طراحی داخلی چیست؟

رنگ زرد سرشار از انرژی و گرماست، به همین دلیل استفاده از آن در محیط داخلی می‌تواند افراد به جنب‌وجوش و فعالیت و مهمتر اینکه به مثبت‌اندیشی دعوت کند.

 • آیا از رنگ زرد در دکوراسیون داخلی می‌توان به‌عنوان کنتراست استفاده کرد؟

بله، با شناخت مکمل های رنگ زرد که در مقاله مفصل توضیح دادیم می‌توانید یک کنتراست، تضاد و در عین حال هماهنگی جذاب با سایر اجزای خانه پدید آورید.

 • چگونه می‌توانم فضای خانه را با لهجه‌های زرد رنگ، تزئین کنم؟

برای تزئین فضای داخلی با لهجه‌های زرد رنگ می‌توانید از منسوجات و پرده با دکور زرد، وسایل دکوری زرد یا آثار هنری استفاده کنید و به فضای خانه خود رنگ ببخشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

خدمات طراحی دکوراسیون آرکیدلایت

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up