برای استفاده از خدمات طراحی دکوراسیون داخلی آرکیدلایت کلیک کنید

گیاهان نقش حیاتی در دکوراسیون داخلی دارند که حس زندگی، طراوت و حس خوش طبیعت را به فضاهای داخلی می‌بخشند. وجود آنها جذابیت زیبایی شناختی هر محیطی را افزایش داده و در عین حال مزایای متعدد دیگری را نیز ارائه می‌دهد. چه در یک خانه، دفتر یا فضای عمومی ترکیب گیاهان با آن محیط می‌تواند تغییراتی مطلوبی ایجاد کند و آن محیط را جذاب‌تر و سالم‌تر نمایش دهد. اگر می‌خواهید حس شادابی را در هر فضا و محیطی پررنگ‌تر کنید، یکی از بهترین گزینه‌ها، استفاده از گیاهان است. نه تنها استفاده از گیاهان در فضاهای داخلی برای اهداف تزیینی درخشان هستند، بلکه می‌توانید برای ارتقای سلامتی خود، ارائه هوای پاک و افزایش رفاه کلی خود از آن‌ها استفاده کنید. در این مقاله همراه ما باشید تا بهترین گیاهان مناسب برای خانه و نقش گیاهان در طراحی دکوراسیون داخلی را باهم به طور جامع مورد بررسی قرار دهیم.
تیم نغمه حسینی با دانش عمیق در حوزه طراحی دکوراسیون داخلی تمامی نیازهای شما را در این حوزه برآورده می‌کند. شما می‌توانید با مشاوره در رابطه با طرحی که دارید، تمامی جزئیات مربوط به آن طرح را با بهترین خروجی از این تیم دریافت نمایید.

بهترین گیاهان مناسب برای خانه

نقش گیاهان در طراحی دکوراسیون داخلی

با توجه به اینکه گیاهان نقش مهمی در طراحی داخلی دارند و عنصری طبیعی و با طراوت را به فضاهای داخلی می‌آورند، در اینجا چند نقش مهم گیاهان در طراحی داخلی را باهم بررسی می‌کنیم:

 1. زیبایی شناسی: گیاهان رنگ، بافت و شکل را به فضا اضافه می‌کنند و جذابیت بصری آن را افزایش می‌دهند. آنها می‌توانند سبک‌های مختلف طراحی را تکمیل و به ایجاد فضایی جذاب‌تر و سرزنده‌تر کمک کنند.
 2. کیفیت هوا: بسیاری از گیاهان دارای خواص تصفیه کننده هوا هستند که می‌تواند با کاهش آلاینده‌ها و افزایش سطح اکسیژن به بهبود کیفیت هوای داخل خانه کمک کنند.
 3. تقسیم کننده طبیعی: گیاهان بزرگ را می‌توان برای ایجاد موانع بصری یا تعریف مناطق مختلف در یک اتاق بدون اینکه فضا را به طور کامل ببندد، استفاده کرد.
 4. سلامتی و کاهش استرس: وجود گیاهان با افزایش رفاه و کاهش سطح استرس مرتبط هستند؛ زیرا آنها می‌توانند آرامش به یک محیط تا حد زیادی کمک کنند.
 5. تطبیق‌پذیری: گیاهان فوق‌العاده متنوع هستند و می‌توان از آنها به روش‌های مختلف مانند گیاهان آویزان، گیاهان گلدانی، دیوارهای زنده یا به عنوان بخشی از نمایشگرهای تزیینی استفاده کرد.

هنگام ترکیب گیاهان در طراحی داخلی، مهم است که عواملی مانند نور طبیعی، الزامات نگهداری و زیبایی طراحی کلی فضا در نظر گرفته شود.

بهترین گیاهان مناسب برای خانه کدامند؟

گیاهان زندگی و زیبایی را به خانه‌های ما می‌آورند و فضایی طبیعی و دلنشین ایجاد می‌کنند. آنها نه تنها به جذابیت بصری می‌افزایند، بلکه به تصفیه هوا و رفاه کلی محیط کمک می‌کنند. هنگام انتخاب گیاهان مناسب برای خانه، مهم است که عواملی مانند شرایط نور، نیازهای نگهداری و مزایای بالقوه سلامت را در نظر بگیرید. در ادامه، گیاهان را متناسب با انواع فضاها همراه با شرایط نگهداری هرکدام از آنها بررسی خواهیم کرد. شما می‌توانید برای طراحی دکوراسیون داخلی با آرکیدلایت با بهترین هزینه و بالاترین کیفیت کلیک کنید.

گیاهان مناسب برای اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری

بهترین گیاهان مناسب برای خانه مخصوص نشیمن و غذاخوری را بر اساس میزان نور دریافتی در اتاق نشیمن خود انتخاب کنید. با توجه به اینکه اتاق نشیمن، محیطی است که در آن رفت و آمد زیاد است و بعد از یک روز کاری خسته‌کننده برای استراحت به آن پناه می‌برید، حتماً از گیاهانی که ظاهر زیبایی دارند استفاده کنید. صدالبته که در فضای ناهار خوری هم بهترین گیاهان مناسب همان‌هایی هستند که برای اتاق نشیمن استفاده می‌شود؛ زیرا ترافیک در این اتاق هم بالاست!

گیاهان پیشنهادی برای این قسمت:

نقش گیاهان در طراحی دکوراسیون داخلی
نقش گیاهان در طراحی دکوراسیون داخلی

پرنده بهشتی چشم نواز است و به راحتی به اتاق نشیمن شما جذابیت می‌بخشد. برگ‌های مومی سبز درشت آن بسیار زیبا هستند. برای بهترین نتیجه در کنار پنجره اتاق نشیمن خود قرار دهید. این گیاه فقط نیاز به آبیاری هفتگی دارد تا سرحال بماند.

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم خورشید (یک روز کامل)

فیکوس

گیاه فیکوس که به درخت لاستیک هم شناخته می‌شود با برگ‌های یکنواخت یک حس زیبایی شناختی به فضای موردنظر می‌بخشد. برای راضی نگه داشتن این گیاه آپارتمانی فقط هفته‌ای یکبار آبیاری کنید.

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم خورشید (تا عصرها)

فیلودندرون

فیلودندرون روشن و زیبا است و راهی عالی برای رنگ دادن به اتاق نشیمن شماست. نزدیک پنجره قرار دهید و هر هفته آبیاری کنید.

فیلودندرون
فیلودندرون

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم خورشید (صبح‌ها)

بگونیا

گنجاندن یک گل بگونیا در اتاق نشیمن راهی آسان برای افزودن رنگی به همراه برگ‌ها و ساقه‌های بزرگ قرمز و سبز است. بگونیا برای سالم ماندن باید در کنار پنجره قرار گیرد و هر هفته آبیاری شود.

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم خورشید (صبح‌ها)

کاکتوس یا ساکولنت

یکی از بهترین گیاهان مناسب برای خانه که به نگهداری کمی نیاز دارد، کاکتوس یا ساکولنت است. با توجه به اینکه این گیاه نیاز به نور زیای دارد، اما آبیاری آن یک بار در ماه کافی است. ساکولنت‌ها در اشکال و اندازه‌های بسیار متنوعی وجود دارند و شما می‌توانید یکی از آنها را بیابید که تقریباً برای هر گوشه اتاق نشیمن شما مناسب است.

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم خورشید (صبح‌ها)

گیاهان خانگی مناسب برای آشپزخانه

با توجه به اینکه زمان زیادی در آشپزخانه سپری می‌شود، استفاده از گیاهان در این محیط انتخاب بسیار عالی در طراحی آشپزخانه است. به دلیل اینکه آشپزخانه نسبت به سایر فضاهای خانه به جز حمام، مرطوب‌تر است بهترین گیاهان مناسب برای خانه در بخش آشپزخانه، گل‌های آویزان است. مثل:

سرخس

سرخس‌ها ساده و زیبا هستند و به خوبی آویزان می‌شوند! برای طراوت همیشگی این گل  آنها فقط به کمی نور غیر مستقیم نیاز دارند و رطوبت را ترجیح می‌دهد در رابطه با آبیاری این گیاه هم فقط باید به صورت هفتگی آبیاری شود.

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم خورشید (صبح تا ظهر)

پوتوس ها را از یک سبد آویزان کنید تا برگ‌ها و درختان انگور آبشاری آن را بهتر ببینید. پوتوس یک گیاه خانگی زیباست که فقط باید هر هفته آن را آبیاری کنید.

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم خورشید (صبح‌ها)

گیاهان خانگی برای اتاق خواب

با توجه به اینکه اتاق خواب پناهگاهی برای استراحت است؛ بنابراین برای ایجاد فضایی آرام از گیاهان سرسبز برای این محیط در نظر گرفته شود. بهترین گیاهان مناسب برای خانه بخش اتاق خواب گیاهانی هستند که کیفیت هوای داخل اتاق را بهبود می‌بخشند.

گیاه مار

این گیاه نه تنها به تصفیه هوا کمک می‌کند بلکه می‌تواند نور کم را نیز تحمل کند که آن را به یک گیاه آپارتمانی ایده‌آل برای اتاق خواب شما تبدیل می‌کند. برگ‌های بلند رنگارنگ آن سبک زیبایی‌شناختی و مدرنی دارد. یک بار در ماه یا زمانی که سطح خاک خشک شده است، آبیاری کنید.

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم خورشید (صبح تا ظهر)

گیاه فیکوس

گیاه زیبا فیکوس با برگ‌های سبز تیره خود به راحتی به اتاق خواب شما طراوت می‌بخشد. این گیاه مقدار زیادی اکسیژن تولید می‌کند که به نوبه خود هوای اتاق خواب را تمیز کرده و به تنفس راحت و خواب راحت شما نیز کمک می‌کند. فراموش نکنید آنها فقط یک بار در هفته به آب نیاز دارند.

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم خورشید (صبح تا عصر)

گیاه عنکبوت

گیاه عنکبوتی با برگ‌های راه راه سفید و سبز خود، حس آرامش را در اتاق خواب شما ایجاد می‌کند. هر هفته آبیاری کنید و در کنار پنجره قرار دهید تا شاهد رشد سریع این گیاه باشید.

گیاه عنکبوت
گیاه عنکبوت

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم خورشید (صبح تا ظهر)

گیاهان خانگی برای حمام

با توجه به اینکه حمام دارای دما و محیطی متفاوت نسبت به سایر نقاط خانه است، باید از گیاهان گرمسیری برای این قسمت از خانه استفاده گردد. گیاهانی که برای این فضا انتخاب می‌گردد باید شامل این ویژگی‌ها باشند: سطح نور کم، رطوبت بالا و دمای گرم.

 • سرخس
 • فیلودندرون
 • پوتوس

گیاهان خانگی برای اتاق کودک

داشتن یک گیاه در اتاق خواب می‌تواند خلاقیت را برانگیزد و مسئولیت‌پذیری را آموزش دهد. بهترین گیاهان مناسب برای خانه بخش اتاق کودک گیاهان رنگارنگ است. فقط مطمئن شوید که گیاهان برای بچه‌ها مناسب هستند، شما نمی‌خواهید یک کاکتوس سیخ دار در اتاق قرار دهید، بنابراین به جای آن یک ساکولنت انتخاب کنید.

 • ساکولنت‌ها
 • بگونیا
 • فیتونیا

Fittonias نه تنها بسیار زیبا روی طاقچه یا قفسه کتاب کودک شما می‌نشیند، بلکه به تصفیه هوا نیز کمک می‌کند که به سلامت کودک شما کمک می‌کند. فیتونیا خود را هر هفته آبیاری کنید تا شاهد رشد آن باشید.

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم خورشید (صبح‌ها)

 • نئون پوتوس

پوتوس نئون زرد و سبز درخشان، رنگی زیبا به اتاق کودک شما می‌بخشد. مراقبت از آن آسان است و بچه شما ساقه‌های دنباله‌دار بلند آن را دوست خواهد داشت. از فرزندتان بخواهید بخشی از ساقه گیاه را قطع کند و آن را در آب قرار دهد تا به او نشان دهد که تکثیر چگونه عمل می‌کند! این گیاه در نور غیر مستقیم رشد کرده و نیاز به آبیاری هفتگی دارد.

نور مورد نیاز: نور غیر مستقیم خورشید (صبح‌ها)

گیاهان مناسب برای تراس خانه

گیاهان مناسب برای خانه قسمت تراس  ریحان، نعناع، ​​بگونیا یا بابونه هستند که می‌توانید آن‌ها را آویزان کنید.

نکته مهم: مکان‌های آفتابی می‌توانند گیاهان را خشک کنند، بنابراین خاک را به طور منظم بررسی کنید. به خاطر داشته باشید که سبدهای آویزان سریع‌تر از گلدان‌ها خشک می‌شوند و مراقب آفات در فضای باز نیز باشید.

 • بگونیا
 • نعنا و ریحان

این گیاهان نور زیاد را ترجیح می‌دهند. هنگامی که درجه حرارت بالاست، آبیاری آنها را به صورت روانه انجام دهید. در روزهای معتدل‌تر هفته‌ای یک بار آبیاری کرده و  در غیر این صورت یک روز در میان آبیاری کنید.

نور مورد نیاز: آفتاب کامل

نعنا و ریحان
نعنا و ریحان

گل‌های ظریف و کوچک زرد بابونه مطمئناً هنگام ورود به خانه شما لبخند را به لبان عزیزتان می‌آورند. در گلدان بکارید و به مکانی با نور زیاد بروید.

نور مورد نیاز: آفتاب کامل تا نیمه سایه

 • سرخس

جمع بندی

نگهداری و استفاده از بهترین گیاهان مناسب برای خانه علاوه بر فواید بصری و عملی، پرورش گیاهان سرپوشیده می‌تواند حس توجه و مسئولیت‌پذیری را نیز تقویت کند. مراقبت از گیاهان صبر و توجه را تشویق می‌کند و فرصتی برای ارتباط با طبیعت و تجربه رضایت از تماشای رشد موجودات زنده ایجاد می‌کند. تیم نغمه حسینی با درنظر گرفتن تمام المان و عناصر در طراحی دکوراسیون داخلی، این اطمینان را به شما می‌دهد که خروجی کار، فضای آرام و دل‌نشین برایتان باشد. البته افرادی برای گیاهان خانگی اقدام به واردات از چین می کنند که این کار توصیه نمی شود به دلیل اینکه این محصول در ایران با قیمت پایین تری تولید و به فروش می رسد. امیدواریم مطالب گفته شده برای شما مفید بوده باشد.

سؤالات متداول درباره بهترین گیاهان مناسب برای خانه

 • کدام گیاه هوا را بیشتر تصفیه می‌کند؟

برخی از گیاهان به ویژه گیاه مار، پوتوس و گیاهان عنکبوتی به دلیل خواص تصفیه کنندگی هوا معروف هستند.

 • کدام گیاه اکسیژن بیشتری می‌دهد؟

گیاهانی مانند درختان، به ویژه گیاهان پهن برگ مانند افرا و بلوط، معمولاً در مقایسه با گیاهان کوچک‌تر مانند علف‌ها اکسیژن بیشتری تولید می‌کنند. با این حال، میزان اکسیژن تولید شده توسط یک گیاه به اندازه، سن و سلامت آن نیز بستگی دارد

 • محبوب‌ترین و بهترین گیاهان مناسب برای خانه کدام‌ها هستند؟

محبوب‌ترین گیاه می‌تواند ذهنی باشد و ممکن است بسته به معیارهای مختلف مانند منطقه، فرهنگ یا زمینه خاص متفاوت باشد. با این حال، برخی از گیاهان به دلیل کشت گسترده و جذابیتشان به طور گسترده‌ای به شهرت رسیده‌اند، مانند گل رز، آفتاب‌گردان و ساکولنت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

خدمات طراحی دکوراسیون آرکیدلایت

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up