دیزاین رنگ سرمه ای در معماری و دکوراسیون داخلی

برای استفاده از خدمات طراحی دکوراسیون داخلی آرکیدلایت کلیک کنید

علاقه به رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی کاملا هوشمندانه و جذاب است؛ زیرا رنگ آبی سرمه‌ای رنگی همه‌کاره است که در طراحی داخلی به‌خوبی می‌تواند در برابر سایر رنگ‌ها خوش بدرخشد. رنگ سرمه‌ای رنگی اصیل و قدرتمند است و از آن در دکوراسیون خانه یا هر محیط دیگری می‌توان استفاده کرد.

برای استفاده از رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی نیازی نیست که حتما پایبند به جزئیات و مورد خاصی باشید. از این رنگ می‌توانید به‌عنوان سایه در اتاق خواب، پذیرایی یا هر بخش دیگری استفاده کنید. تیم نغمه حسینی و گروه آرکیدلایت با تکیه بر دانش تخصصی خود در زمینه طراحی داخلی به‌خوبی می‌توانند به شما برای رسیدن به دیزاین جذاب کمک کنند.

رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی

نحوه تزئین و دکوراسیون با رنگ سرمه‌ای

نکته‌ای که درباره آبی سرمه ای در دکوراسیون داخلی وجود دارد این است که به خاطر عمق زیاد، برای فضاهای آپارتمانی و کوچک ایده مناسبی است؛ زیرا کمک می‌کند تا فضا بزرگتر به نظر برسد. اگر یک واحد آپارتمانی با متراژ کم دارید، آبی سرمه‌ای گزینه مناسبی برای پایه و بیس دیزاین خانه شماست. در ادامه به 5 نکته مهم برای استفاده از رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی اشاره کرده‌ایم؛ این نکات برای کسانی جذابیت بیشتری دارد که به سایه‌های تیره و اقیانوسی علاقه‌مند هستند:

فضا را با رنگ سرمه‌ای پر نکنید

این کاملا طبیعی است که شما به رنگ سرمه‌ای علاقه‌مندید، اما نباید کل فضا را با دکوراسیون، مبلمان و اکسسوری‌های سرمه‌ای بپوشانید؛ زیرا به خاطر ماهیت تیرگی این رنگ، فضای اتاق یا پذیرایی کاملا تاریک و سرد به نظر می‌رسد. در عوض می‌توانید با بالشتک‌های سرمه‌ای، پرده با دیزاین سرمه‌ای یا وسایل دکوری مثل گلدان فضا را تزئین کنید و ببینید که با سایر اجزای خانه هماهنگی دارد یا خیر.

سرمه‌ای را با سایر رنگ‌های جواهری ترکیب کنید

آبی سرمه‌ای در ترکیب با رنگ‌هایی مثل یاقوت یا سبز زمردی و بنفش آمیتیس غنی و زیبا به نظر می‌رسد و خیره‌کننده‌تر می‌شود؛ زیرا همه این‌ها رنگ‌هایی هستند درخشش دارند و موجب براق شدن محیط می‌شوند و روی جنب‌وجوش و پویایی محیط تاثیر می‌گذارند. ترکیبی از سایه‌های غنی در کنار سرمه‌ای دکور خانه شما را ارتقا می‌دهد و ظاهر لوکس و مدرن به فضا می‌بخشد.

از رنگ سرمه‌ای برای دیزاین اتاق خواب استفاده کنید

معمولا همه ما در پایان روز به دنبال آرامش هستیم، چه چیزی بهتر از اینکه به اتاقی وارد شویم که طراحی داخلی آن به رنگ سرمه‌ای آرامش‌بخش است؟! ترکیب تخت سفید با رویه سرمه‌ای یا پرده با دیزاین سرمه‌ای، ترکیب جذابیست. این ترکیب به شما کمک می‌کند تا در اتاق خود خواب با کیفیت‌تری را تجربه کنید.

از رنگ سرمه‌ای برای دیزاین اتاق خواب استفاده کنید
از رنگ سرمه‌ای برای دیزاین اتاق خواب استفاده کنید

با ترکیب رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی با رنگ‌های خنثی کنتراست ایجاد کنید

برای اینکه بتوانید جلوه رنگ سرمه ای در طراحی داخلی را بهتر کنید، می‌توانید آن را با رنگ‌های خنثی مثل بژ یا خاکستری ترکیب کنید. این دو رنگ در کنار هم یک تصویر جذاب، ساحلی با حال و هوای ملایم به محیط می‌بخشند. مثلا می‌توانید از منسوجات خاکستری استفاده کنید تا در ترکیب با مثلا فرش سرمه‌ای تصویر هماهنگی از طراحی فضای شما به نظر برسد؛ زیرا همه این سایه‌ها به رنگ سرمه‌ای عمق بیشتری می‌بخشند.

از دکوری‌های فلزی و نقره‌ای استفاده کنید

برای ایجاد درخشش ظریف در کنار رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی انتخاب دکوری‌های فلزی و نقره‌ای انتخاب هوشمندانه‌ای هستند. مثلا شما می‌توانید به دنبال اکسسوری‌هایی باشید که رنگ قالب آن سرمه‌ای است، اما از رنگ‌های فلزی و نقره‌ای نیز در آن استفاده شده است. شاید این ایده کمی عجیب به نظر برسد، اما برای ایجاد دکور سرمه‌ای ساده‌ترین روش این است که در ورودی را به رنگ سرمه‌ای در آورید و دستگیره را نقره‌ای یا فلزی انتخاب کنید.

بهترین مکمل های رنگ سرمه ای چیست؟

رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی در ترکیب با رنگ‌های مکملش، جلوه بهتری دارد. جالب اینجاست که در جستجوی رنگ‌های مکمل سرمه‌ای، گزینه‌ها بسیار است؛ زیرا با بسیاری از رنگ‌ها همخوانی دارد. رنگ آبی سرمه‌ای به خاطر تیرگی و ظاهر دنج و کلاسیک، در دنیای طراحی داخلی، ارزشمند است. دلیل هم این است که در کنار رنگ‌های روشن باعث درخشش بیشتر محیط می‌شود.

بهترین مکمل های رنگ سرمه ای چیست؟
بهترین مکمل های رنگ سرمه ای چیست؟

نارنجی؛ مکمل سرمه‌ای

یک ترکیب ایده‌آل ترکیب رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی با نارنجی است؛ زیرا نارنجی رنگیست که گرما و نشاط می‌بخشد و در مقابل سرمه‌ای یا همان آبی تیره، آرامش و خنکی به ارمغان می‌آورد. پالت رنگی سرمه‌ای با تن نارنجی ملایم و متوسط یک سبک ساحلی در اتاق یا هر محیط دیگری ایجاد می‌کند.

سفید؛ مکمل رنگ سرمه‌ای

یکی دیگر از مکمل‌های رنگ سرمه ای در طراحی داخلی، رنگ سفید است. سفید یک شریک ایده‌آل با کنتراست بالا با آبی تیره است که به محیط عمق می‌بخشد. مثلا کابینت‌های آبی، دکور یا مبلمان سرمه‌‌ای با پس‌زمینه و دیوار سفید و شفاف، جلوه‌ای انرژی‌بخش و شاد در محیط ایجاد می‌کنند. در مقابل می‌توانید دیوارهای آبی تیره را با مبلمان سفید، پرده با پانل‌های سفید ترکیب کنید. علاوه بر رنگ سفید روشن، رنگ‌های کرمی و سفید شیری نیز با سرمه‌ای هماهنگی خوبی دارند.

زرد لیمویی؛ مکملی برای سرمه‌ای

اگر به دنبال مکملی به رنگ روشن و شاد برای سرمه‌ای هستید، می‌توانید از زرد لیمویی استفاده کنید. مثلا می‌توانید منسوجات رنگ لیمویی برای طراحی داخلی در نظر بگیرید، ترکیب آن با سرمه‌ای از شدت رسمی شدن مکان کم می‌کند و در مقابل به شاد و انرژی‌بخش شدن فضا اضافه می‌کند.

طوسی رنگ مکمل سرمه‌ای

برای ایجاد فضایی آرام و الهام گرفته از طبیعت می‌توانید از مکمل طوسی همراه با سرمه‌ای بهره ببرید. اگر از مکمل طوسی استفاده می‌کنید، حتما کنتراست را در نظر بگیرید تا هماهنگی ایجاد شود. مثلا اگر مبلمان سرمه‌ای است، برای پرده و سایر لوازم دکوری رنگ طوسی را در نظر بگیرید تا تضاد جذابی ایجاد شود.

قرمز؛ مکمل سرمه‌ای

قرمز به خوبی با آبی تیره هماهنگ می‌شود و به عنوان یکی از مکمل‌های رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی شناخته می‌شود. ترکیب قرمز با سرمه‌ای طرحی کاملا کلاسیک است استفاده از لهجه‌های قرمز گیلاسی همراه با سفید و سرمه‌ای یک فضای پرجنب‌وجوش را پدید می‌آورد.

این ترکیب در فضای آشپرخانه، ورودی‌ها و حتی اتاق‌های نشیمن به خوبی جواب می‌دهند. اگر هم به دنبال ترکیب سرمه‌ای با قرمز شرابی هستید، باید اشاره کنیم که انتخابی ایده‌آل برای ایجاد یک پذیرایی رسمی و کلاسیک است.

سایر مکمل های رنگ سرمه ای در طراحی داخلی رنگ‌هایی مثل طلایی، سبز، کرمی و صورتی هستند. به طور کلی سرمه‌ای جزو گروه رنگی است که کنتراست خوبی با بسیاری از رنگ‌ها ایجاد می‌کند.

روانشناسی رنگ سرمه ای در طراحی دکوراسیون داخلی

روانشناسی رنگ سرمه‌ای نشان می‌دهد که استفاده از آن در محیط موجب افزایش اعتماد به نفس می‌شود. این رنگ با ویژگی‌های مثبتی مثل وفاداری، صلح و موفقیت همراچه است. با توجه به اینکه سرمه‌ای رنگی از در ترکیب با آبی است، احساس آرامش، سکوت و عمیق شدن را در محیط القا می‌کند. مثلا سرمه‌ای روی تمام دیوارها پس‌زمینه‌ای آرامش‌بخش و دلنشین ایجاد می‌کند که برای استراحت مناسب است. این رنگ به عنوان رنگی آرام و ملایم در روان ما نقش بسته است و استفاده از آن در دکوراسیون داخلی نیز می‌تواند حس آرامش را پدید آورد.

روانشناسی رنگ سرمه ای در طراحی دکوراسیون داخلی
روانشناسی رنگ سرمه ای در طراحی دکوراسیون داخلی

سخن پایانی

در اینجا درباره نحوه تزئین با رنگ سرمه ای در طراحی داخلی صحبت کردیم. سرمه‌ای رنگی است که در دسته رنگ‌های تیره قرار می‌گیرد و معمولا طرفداران بسیاری در دنیای دکوراسیون دارد. این رنگ با طوسی، بژ، مشکی، سفید، نارنجی و زرد لیمویی و سبز می‌تواند ترکیب شود و یک طراحی کامل برای محیط مد نظر ما به ارمغان آورد. برای اجرای دقیق طرح مورد علاقه خود می‌توانید از متخصصان ما در آرکیدلایت با مدیریت نغمه حسینی کمک بگیرید.

سوالات متداول درباره دیزاین رنگ سرمه ای در معماری و دکوراسیون داخلی

  • آیا رنگ سرمه‌ای را می‌توان در دکوراسیون داخلی به کار برد؟

بله؛ رنگ سرمه ای در دکوراسیون داخلی کاربرد زیادی دارد و جزو رنگ‌های پرطرفدار است. برای دیزاین می‌توانید منسوجات سرمه‌ای یا حتی پس‌زمینه دیوار یا لوازم دکوری سرمه‌ای را در نظر بگیرید.

  • از نظر روانشناسی رنگ سرمه‌ای چه احساسی را در طراحی داخلی به مخاطب منتقل می‌کند؟

از نظر روانشناسی رنگ سرمه‌ای به افراد احساس آرامش و عمیق شدن را القا می‌کند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

خدمات طراحی دکوراسیون آرکیدلایت

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up