دیزاین رنگ سبز در معماری و دکوراسیون داخلی

برای استفاده از خدمات طراحی دکوراسیون داخلی آرکیدلایت کلیک کنید

رنگ سبز در دکوراسیون داخلی، ایده جالبی است؛ زیرا سبز نماد آرامش، رشد و سلامتی است که به دلیل توانایی در برانگیختن احساس آرامش، تعادل و هماهنگی در فضا جایگاه ویژه‌ای در حوزة طراحی دکوراسیون داخلی دارد. رنگ سبز به دلیل یادآور بودن طبیعت برای مخاطب، یکی از بهترین گزینه‌ها برای طراحی دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن با سبک معاصر است. این رنگ دارای تطبیق پذیری بالایی در انواع سبک‌ها و فضای مختلف در دکوراسیون داخلی است که می‌توان با استفاده از طیف‌های رنگی مختلف آن به نتیجه مطلوبی رسید.

با استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی و همچنین با گنجاندن طیف‌های از این رنگ با طراحی‌های متفاوت می‌توان عملکرد فضای داخلی را افزایش داد. در این مقاله همراه ما باشید تا با برخی از تأثیرات استفاده از این رنگ زیبا در دکوراسیون داخلی آشنا شویم. تیم نغمه حسینی با همکاری طراحان حرفه‌ای و خوش ذوق، آماده همکاری برای اجرای طرح‌ها و خواسته‌های خاص شما در دکوراسیون داخلی فضای مورد نظرتان است.

رنگ سبز در دکوراسیون داخلی

روان‌شناسی رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی

در روان‌شناسی استفاده از رنگ سبز در دکوراسیون داخلی با عنوان القاکننده حس طبیعت، رشد، هماهنگی و تعادل شناخته می‌شود. در اینجا چند نکته کلیدی در مورد روان‌شناسی رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی را با هم بررسی می‌کنیم:

 1. آرام بخش و تسکین دهنده:

  آرام بخش و تسکین دهنده بودن رنگ سبز بر هیچ‌کس پوشیده نیست که همین موضوع باعث ایجاد آرامش در یک فضا علی‌الخصوص اتاق خواب، اتاق نشیمن می‌شود.

 2. انتقال‌دهنده حس طبیعت:

  استفاده از رنگ سبز و گنجاندن عناصر سبز در طراحی داخلی باعث ایجاد احساس طراوت و سرزندگی در فضا می‌شود.

 3. تعادل و هارمونی:

  یکی از ویژگی‌های رنگ سبز، ایجاد تعادل در فضاهای مختلف خانه است. این رنگ چه به عنوان رنگ اصلی یا به‌عنوان یک لهجه در فضای داخلی به خوبی با سایر رنگ‌ها ترکیب می‌شود و زیبایی منسجم و دلپذیری را ایجاد می‌کند.

 4. نمادگرایی:

  رنگ سبز در بسیاری از فرهنگ‌ها، نماد رشد و تولد دوباره است. استفاده از این رنگ در طراحی دکوراسیون داخلی می‌تواند احساس جوانی و مثبت اندیشی را در افراد برانگیزد و آن را به یک انتخاب عالی برای فضاهای مختلف تبدیل کند.

نکته مهمی که در انتخاب رنگ سبز در دکوراسیون داخلی باید در نظر گرفت، توجه به احساس و هدف کلی فضا است. شما می‌توانید از رنگ سبز برای ایجاد حس تعادل، آرامش و ارتباط با طبیعت در فضای هر اتاق استفاده کرد.

نحوه انتخاب رنگ سبز مورد نظر برای دکوراسیون داخلی

نحوه انتخاب رنگ سبز مورد نظر برای دکوراسیون داخلی
نحوه انتخاب رنگ سبز مورد نظر برای دکوراسیون داخلی

شما با انتخاب مناسب رنگ سبز در دکوراسیون داخلی برای فضای موردنظرتان می‌توانید تأثیرات قابل توجهی بر محیط و طراحی کلی فضا داشته باشید. در ادامه فاکتورهای که برای این کار باید در نظر بگیرید را باهم بررسی می‌کنیم:

 • هدف فضا را در نظر بگیرید: به عملکرد فضای موردنظرتان توجه کنید! به‌عنوان‌مثال سبزهایی که طیف ملایمی دارند نظیر نعناع و مریم گلی برای حمام و اتاق خواب انتخاب خوبی هستند. اما سبزهای پررنگ نظیر زمردی بهترین گزینه برای اتاق نشیمن یا اتاق مطالعه به شمار می روند.
 • نور طبیعی: به میزان دریافتی نور طبیعی در فضا دقت کنید! رنگ سبز تیره برای فضاهای پرنور و سبزهای ملایم‌تر برای فضاهای کم‌نور انتخاب درستی هستند.
 • اندازه فضا: اگر به دنبال ایجاد فضای دنج و صمیمی هستید سبزهای پررنگ را انتخاب کنید. اما اگر خواستار فضای بازتر هستید، سبزهای روشن گزینه عالی هستند.
 • دکورهای موجود: برای اینکه در هزینه صرفه جویی کنید می‌توانید با توجه به مبلمان، آثار هنری و کف‌پوش موجود فضای موردنظرتان، یک رنگ سبز برای تکمیل دکوراسیون داخلی انتخاب کنید.
 • تست نمونه رنگ: نکته قابل توجهی که در انتخاب طیف رنگ سبز برای دیوارها باید به آن توجه داشته باشید، آزمایش کردن رنگ موردنظر در قسمتی از دیوار است. با این کار شما رنگ موردنظر را در طول روز با شرایط نوری متفاوت به خوبی می‌سنجید و انتخاب درستی داشته باشید.
 • دمای رنگ: از آنجایی که رنگ‌ها ته رنگ گرم و سرد دارند، ابتدا طرح کلی اتاق را در نظر بگیرید و طیفی از رنگ سبز را انتخاب کنید که مکمل سایر رنگ‌های موجود در فضا باشند. ته رنگ گرم سبز مناسب ترکیب با رنگ‌های خاکی و ته رنگ سرد سبز مناسب ترکیب با رنگ‌های آبی و خاکستری هستند.
 • اولویت شخصی: در نهایت، مهم‌ترین نکته در انتخاب رنگ در فضای داخلی، اولویت شخصی خود شماست که با انتخاب آن احساس شادی و راحتی داشته باشید.

نحوه استفاده از رنگ سبز در انواع سبک‌های طراحی داخلی

همان‌طور که اشاره شد استفاده از رنگ سبز در طراحی داخلی می‌تواند حس آرامش، طراوت و انرژی را به فضا ببخشد. در اینجا چند پیشنهاد در مورد نحوه ترکیب رنگ سبز در سبک‌های مختلف طراحی داخلی را بررسی می‌کنیم:

 1. سبک مدرن:
  1. در فضای داخلی مدرن، استفاده از طیف سبز مانند زمردی برای افزودن حسی غنی و لوکس یکی از بهترین انتخاب‌هاست.
  2. استفاده از مبلمان، وسایل تزیینی مانند کوسن، فرش، آثار هنری با رنگ سبز جز گزینه‌های عالی برای سبک مدرن است.
 2. سبک اسکاندیناویایی:
  1. در طراحی سبک اسکاندیناوی، می‌توان از طیف‌های ملایم‌تری از سبز نظیر نعنایی برای ایجاد مطبوع استفاده کرد.
  2. در این سبک از طراحی، استفاده از گیاهان در کنار اینکه رنگ سبز را وارد فضا داخلی می‌کنند، حس طبیعت را در فضا افزایش می‌دهند.
  3. منسوجات سبز رنگ مانند پرده یا روکش مبلمان در پس‌زمینه‌های رنگ خنثی ظاهری ظریف را ایجاد می‌کند.
 3. سبک بوهمی
  1. در این سبک از طراحی داخلی می‌توان با ترکیب طیف‌های مختلف رنگ سبز، از رنگ‌های خاکی گرفته تا رنگ‌های پر جنب‌وجوش، حس و حال التقاطی و هنری سبک بوهمی را به فضا می‌بخشند.
  2. طرح‌های هندسی برای ظاهری بازیگوش و التقاطی و همچنین استفاده از قالیچه، کوسن می‌تواند فضای دنج و دلپذیری را در فضا ایجاد می‌کنند.
 4. سبک سنتی
  1. برای این سبک از طراحی رنگ سبز عمیق و کلاسیک نظیر سبز جنگلی یا سبز شکارچی ظاهری زیبا را به فضای شما اضافه می‌کند.
  2. از دیگر انتخاب‌های عالی که می‌توان در این سبک از رنگ سبز داشت، استفاده از مبلمان سنتی نظیر مبلمان مخملی و یا در فضای آشپزخانه از کابینت چوبی‌های سبز تیره استفاده کرد.
 5. سبک مینیمالیستی:
  1. در این سبک از طراحی استفاده از رنگ‌های زیتونی و یا پسته‌ای در ایجاد یک فضای مینیمالیستی بسیار کمک کننده خواهند بود.
  2. در سبک مینیمالیستی مبلمانی با خطوط مشخص و اشکال ساده با رنگ سبز می‌تواند حس سادگی و مینیمالی را به فضای شما ببخشد.

فراموش نکنید هنگام استفاده از ترکیب رنگ سبز در طراحی داخلی نور طبیعی، طرح موردنظر و فضای کلی را حتماً در نظر بگیرید تا ظاهری منسجم و هماهنگ را در فضای موردنظرتان ایجاد کنید.

مکمل‌های رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی

از رنگ‌های همه کاره که حس طراوت را در طراحی دکوراسیون داخلی ایجاد می‌کند، رنگ سبز است که با ترکیب رنگ‌های دیگر سبک‌های متنوعی را تکمیل می‌کند. در اینجا چند رنگ مکمل برای رنگ خاص سبز در دکوراسیون داخلی را باهم بررسی خواهیم کرد:

 1. سبز و آبی: این ترکیب رنگ جز ترکیبات کلاسیک و آرامش‌بخش به شمار می‌رود. برای جلوه بهتر می‌توان از رنگ سورمه‌ای و سبز آبی در کنار رنگ سبز استفاده کرد.
 2. سبز و صورتی: اگر به دنبال ایجاد فضای شادابی هستید، ترکیب رنگ سبز با صورتی حس و حال ملایم و زنانه‌ای را ایجاد می‌کند.
 3. سبز و خاکستری: برای فضاهای پیچیده و جاودانه، ترکیب رنگ سبز و خاکستری بهترین انتخاب برای دکوراسیون داخلی است  که باعث برجسته شدن عناصر در فضا می‌شود.
 4. مکمل‌های رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی
  مکمل‌های رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی

  سبز و سفید: از ترکیب رنگ‌هایی که احساس تمیزی، تازگی و مدرن را به دکوراسیون داخلی تزریق می‌کند.

 5. سبز و زرد: از دیگر ترکیبات فوق‌العاده برای ایجاد فضای شاد، رنگ زرد و سبز است که فضای سرزنده و پرانرژی را ایجاد می‌کند.
 6. سبز و قهوه‌ای: برای ایجاد فضای گرم ایده‌آل‌ترین ترکیب رنگ، سبز و قهوه‌ای است. رنگ‌های قهوه‌ای مایل به زرد یا قهوه‌ای شکلاتی انتخاب‌های خوبی هستند.
 7. سبز و طلایی: برای ایجاد حس تجمل در فضای داخلی، سبز و طلایی با اضافه کردن ظاهری پرزرق‌وبرق گزینه بسیار مناسبی هستند.

ایده‌های استفاده از رنگ سبز در فضای خانه

رنگ سبز روی سقف:

برای سقف بهترین گزینه رنگ سبز ملایم است که باعث برجسته کردن مبلمان اتاق می‌گردد.

دیوارهای اتاق نشیمن با رنگ سبز:

با انتخاب رنگ‌های سبز ملایم می‌توانید حس خنکی را به فضا اضافه کنید. با توجه به اینکه رنگ سبز تیره حس خشنی را به مخاطب القا می‌کند بهتر از کاغذدیواری سبز تیره استفاده کنید.

ایده‌های استفاده از رنگ سبز در فضای خانه
ایده‌های استفاده از رنگ سبز در فضای خانه

ایجاد حس آرامش در اتاق خواب:

گنجاندن مقدار کمی رنگ سبز یا سبز و آبی فضای مناسبی را برای استراحت ایجاد می‌کند که برای خواب عمیق بسیار کمک کننده خواهد بود.

آشپزخانه زیبا با رنگ سبز

برای بزرگ‌تر نشان دادن فضای آشپزخانه سبزهای ملایم بهترین انتخاب محسوب می‌شوند. سبزهای ملایم نظیر کرفسی، سبز لیمویی یا سبز دریایی هستند.

جمع‌بندی

رنگ سبز به دلیل توانایی در ایجاد فضای زیبا و آرامش بخش از جایگاه ویژه‌ای در دکوراسیون داخلی برخوردار است. این رنگ به دلیل ویژگی‌های فوق‌العاده که در متحول کردن فضا دارد می‌تواند طراحی فضای داخلی موردنظرتان را هم به لحاظ بصری و احساسی تغییر دهد.

تیم نغمه حسینی با دانش عمیقی که در حوزه طراحی دکوراسیون داخلی که دستاورد سال‌ها تجربه کاری است، راهنمای و اجراکننده خوبی برای ایده‌های شما در دکوراسیون داخلی فضای موردنظرتان خواهد بود.

سؤالات متداول درباره دیزاین رنگ سبز در معماری و دکوراسیون داخلی

 1. تأثیر رنگ سبز در دکوراسیون داخلی کدام‌اند؟

از تأثیرات رنگ سبز می‌توان به ایجاد حس آرامش، صلابت، شادی، تمرکز و سرزندگی اشاره کرد.

 1. روان‌شناسی رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی نشانه چیست؟

روان‌شناسی رنگ سبز در طراحی دکوراسیون داخلی نماد طبیعت، آرامش، خلاقیت، طراوت و امید شناخته می‌شود.

 1. مکمل‌های رنگ سبز در دکوراسیون داخلی کدام‌اند؟

رنگ‌های آبی، زرد، قهوه‌ای، طلایی، صورتی و خاکستری از بهترین مکمل‌های رنگ سبز هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

خدمات طراحی دکوراسیون آرکیدلایت

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up