بهترین گیاهان مناسب برای اطراف استخر

برای استفاده از خدمات طراحی دکوراسیون داخلی آرکیدلایت کلیک کنید

ادغام فضای سبز با یک استخر در فضای بیرونی، مزایای بی شماری فراتر از بحث زیبایی بصری به همراه دارد. قرارگیری استراتژیک گیاهان در اطراف استخر نه تنها جذابیت بصری فضا را افزایش می‌دهد، بلکه به ایجاد محیطی پایدارتر کمک می‌کند. استفاده از گیاهان در اطراف استخر می‌تواند یک فضای بیرونی معمولی را به یک مکان آرام، باکیفیت هوای عالی و دوستدار محیط زیست تبدیل کند.

منطقه اطراف استخر را می‌توان با گنجاندن گیاهانی خاص که با در نظر گرفتن ویژگی‌های خاصی مانند رنگ، بافت و حس طبیعت را به محیط کنار استخر اضافه می‌کنند، گسترش داد. ایجاد یک فضای استخر زیبا یک پروژه هیجان انگیز است که می‌تواند فضای بیرونی شما را به یک واحه آرامش بخش و دعوت کننده تبدیل کند. در این مقاله بهترین گیاهان مناسب برای اطراف استخر را که باعث ایجاد محیطی زیبا و هماهنگ می‌شوند را باهم به طور کامل بررسی خواهیم کرد.
تیم نغمه حسینی با طراحان متخصص در حوزه دکوراسیون داخلی، طراحی و اجرا محوطه سازی استخر همراه با ایده‌های خاص، انتخاب درستی برای ایده‌های زیبا شماست.  

بهترین گیاهان مناسب برای اطراف استخر

علل اهمیت استفاده از گیاهان در اطراف استخر

استفاده از بهترین گیاهان در اطراف استخر نه تنها جلوه و زیبایی بیشتری به آن می‌بخشد؛ بلکه به بهبود محیط زیست و تجربه کاربری استفاده کنندگان نیز کمک می‌کند. چندین علت برای اهمیت استفاده از گیاهان در اطراف استخر وجود دارد که عبارت‌اند از:

  • تقویت جذابیت بصری: گیاهانی با انواع و اشکال مختلف می‌توانند فضای یک استخر را تزیین کرده و به آن زیبایی و جذابیت بیشتری ببخشند. انتخاب استراتژیک و چیدمان گیاهان می‌تواند اطراف ساده کنار استخر را به یک فضای پر جنب و جوش تبدیل کند. شاخ و برگ‌های سرسبز همچنین خطوط سخت سطوح بتنی یا سنگی استخر را نرم می‌کند و فضایی دلپذیرتر و آرام‌تر ایجاد می‌کند.
  • ارائه سایه و حریم خصوصی: با قرار دادن استراتژیک درختان، درختچه‌ها و گیاهان بالارونده در اطراف محوطه استخر می‌توان سایة مورد نیاز را فراهم کرده و مکان‌هایی راحت برای استراحت در گرمای خورشید را ایجاد کرد. این گیاهان به ایجاد فضای خصوصی در فضای باز کمک کرده و حس آرامش را در آن فضا فراهم می‌کنند.
  • بهبود کیفیت هوا و میکرو اقلیم: گیاهان با آزاد کردن اکسیژن و جذب دی‌اکسیدکربن و همچنین فیلتر کردن آلاینده‌ها و ذرات معلق در هوا نقش حیاتی در بهبود کیفیت هوا دارند
  • جذب حیات وحش و تنوع زیستی: استفاده از گیاهان مناسب در اطراف استخر می‌تواند تعداد بی شماری از حیات وحش مفید مانند پرندگان، پروانه‌ها و زنبورها را جذب کرده و نقش مهمی در اکوسیستم آن منطقه داشته باشد.
  • ایجاد چشم انداز پایدار: ترکیب گیاهان بومی و مقاوم به خشکی در اطراف استخر می‌تواند مصرف آب را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، زیرا این گیاهان با آب و هوای محلی سازگار هستند و به آبیاری کمی نیاز دارند.
  • تصفیه آب: بسیاری از گیاهان به عنوان تصفیه‌کننده‌های طبیعی از آب استفاده می‌شوند. گیاهان مانند لاله، نیلوفر و بامبو می‌توانند به عنوان فیلترهای طبیعی عمل کرده و کمک به تصفیه آب استخر کنند.

نکات مهم در انتخاب بهترین گیاه مناسب برای استخر

هنگام انتخاب بهترین گیاهان برای اطراف استخر، مهم‌ترین نکته که باید به آن توجه داشت، شرایط اطراف استخر، از جمله نور خورشید، رطوبت و شرایط خاک است. علاوه بر این، در صورت وجود حیوانات خانگی یا کودکان در آن منطقه، انتخاب گیاهان غیر سمی بسیار مهم است. از دیگر نکات طلایی که باید آن را در نظر گرفت، نگهداری صحیح گیاه از جمله آبیاری منظم، هرس و کوددهی برای اطمینان از سلامت و شادابی گیاهان کنار استخر است.

نکات مهم در انتخاب بهترین گیاه مناسب برای استخر
نکات مهم در انتخاب بهترین گیاه مناسب برای استخر

۱۲پیشنهاد برای بهترین گیاهان مناسب برای اطراف استخر

بهترین گیاهان برای اطراف استخر، گیاهانی هستند که می‌توانند در شرایط محیطی خاص رشد کنند و در عین حال زیبایی، بافت و حریم خصوصی را برای چشم انداز کنار استخر فراهم کنند. در ادامه ۱۲ نوع از گیاهان که برای اطراف استخر گزینه خیلی خوبی هستند را باهم بررسی می‌کنیم:

1.  درخت موز (موسی)

اگر قصد طراحی فضای استوایی را برای منطقه استخر خود دارید و در آب و هوای معتدل زندگی می‌کنید، درختان موز بهترین گزینه برای شماست. این درخت دارای برگ‌های پهن و دراز است که رشد سریعی هم دارد. فراموش نکنید که این گیاه نباید در معرض باد و دیوار قرار داشته باشد.

رنگ گل: سفید

نور: آفتاب کامل

نیازهای خاک: خاک غنی و با زهکشی خوب

2.  هیبیسکوس هاوایی (Hibiscus rosa-sinensis)

اگر می‌توانید گل ایالتی هاوایی را در منطقه خود پرورش دهید، این گیاه گزینه‌ای بسیار عالی برای این کار است. هیبیسکوس گیاهی همیشه تشنه است که به آب فراوان نیاز دارد.

رنگ گل: سفید، قرمز، صورتی، نارنجی، زرد، هلویی، بنفش

نور: آفتاب کامل، نیمه آفتاب، سایه کامل، نیمه سایه

نیازهای خاک: خاک لومی

3.  پرنده بهشتی (Strelitzia reginae)

یکی دیگر از بهترین گیاهان مناسب برای اطراف استخر گیاه پرنده بهشتی است که ظاهری شبیه به گیاه موز دارد. با توجه به اینکه پرنده بهشتی در منزل هم رشد خوبی دارد، می‌توانید در فصل زمستان آن را به داخل منزل انتقال دهید.

رنگ گل: سفید، نارنجی، آبی

نور: خورشید جزئی

نیازهای خاک: مخلوط گلدانی غنی و با زهکشی خوب

 (Strelitzia reginae)
(Strelitzia reginae)

4.  پاپیروس مصری (Cyperus papyrus)

پاپیروس آب را دوست دارد و می‌تواند در باتلاق‌ها و برکه‌های کم عمق زندگی کند. این گیاه در خاک رس اصلاح شده نسبتاً خوب عمل کرده، زیرا خاک رس به حفظ رطوبت در آن کمک می‌کند

رنگ گل: قهوه‌ای مایل به سبز

نور: آفتاب کامل

نیازهای خاک: خاک غنی و مرطوب

5.  گل شمعدانی

اگر به دنبال اضافه کردن رنگ به فضای اطراف استخر خود هستید، هیچ چیز بهتر از یک گل شمعدانی نیست.

رنگ گل: صورتی، سرخابی، قرمز، سفید، بنفش و اسطوخودوس

نور: خورشید غیر مستقیم

نیازهای خاک: خاک با زهکشی خوب

6.  هبه یا ورونیکا (Hebe)

این گیاه بومی کشور نیوزلند که گاهی با نام ورونیکا به فروش می‌رسد، گیاهان عجیب و غریب و قابل توجهی هستند که باعث ایجاد محوطه سازی خاصی در حاشیه استخر می‌شوند آنها مناطق معتدل زمستانی را ترجیح می‌دهند و به آب منظم با زهکشی خوب نیاز دارند.

رنگ گل: آبی، بنفش، سفید، صورتی شاخ و برگ

نور: آفتاب کامل تا نیمه سایه

نیازهای خاک: خاک سست و دارای زهکشی خوب

7.  آئونیوم یا ساکولنت (Aeonium)

ساکولنت‌ها در اندازه‌ها و اشکال مختلفی در دسترس هستند و از گیاهان مقاوم به خشکی محسوب می‌شوند. علت مقاوم بودن این گیاه به خشکی، ذخیره کردن آب در برگ‌ها، ساقه‌ها و ریشه‌های گوشتی است.

رنگ گل: رنگ‌های یکدست یا رنگارنگ در سفید، زرد، قرمز و سبز

نور: آفتاب کامل تا نیمه سایه

نیازهای خاک: خاک لومی شنی یا مخلوط گلدانی معمولی

8.  جید یا یشم (Crassula ovata)

در برخی مناطق، یشم یک گیاه آپارتمانی محبوب است و در برخی مناطق دیگر، تقریباً مانند یک علف هرز شناخته می‌شود. یشم گیاهی  محکم، خاص و بدون دردسر یکی از بهترین گیاهان مناسب برای اطراف استخر است.

رنگ گل: بسته به گونه متفاوت است

نور: آفتاب کامل تا نیمه سایه

نیازهای خاک: خاک شنی یا حتی سنگی اگر زهکشی خوبی داشته باشد

9.  سرخس استاغورن (Platycerium superbum)

این گیاه از دسته گیاهان منطقه گرمسیری است؛ اما اگر امکان نگه داری آن با شرایط خاص هستید می‌توانید این گیاه را در لیست بهترین گیاهان مناسب برای اطراف استخر در نظر داشته باشید.

رنگ گل: سبز

نور: نور غیر مستقیم خورشید روشن

نیازهای خاک: گیاهان جوان را در کمپوست غنی و با زهکشی خوب نگهداری کنید.

10. لیزوماکیا

این گیاه جز گیاهان درختچه‌ای علفی و همیشه سبز است که عمدتاً در مراتع مرطوب و جنگل‌ها یا نزدیک آب در مناطق نیمه گرمسیری رشد می‌کنند. شکل برگ‌ها ممکن است متفاوت باشد، اما برگ‌ها اغلب کرک دار هستند.

نوع رنگ: زرد

نور: آفتاب کامل تا نیمه سایه

نیازهای خاک: خاک مرطوب و دارای زهکشی خوب

11.شفلرا

از دیگر گیاهان مناسب برای اطراف استخر، گیاه شفلراست. این گیاه از گیاهان بومی کشور استرالیا است که در نزدیکی استخر شنا، عملکرد خیلی خوب در خاک مرطوب و زهی کشی دارد.

رنگ گل: سفید، صورتی یا قرمز

نور: نور غیر مستقیم روشن

نیازهای خاک: غنی و مرطوب

12.نخل ملکه

درخت نخل یک انتخاب کلاسیک برای طراحی یک باغ استوایی است. این درخت زیبا منطقه آفتابی با خاک شنی و کمی اسیدی را دوست دارد. نکته قابل توجه اینکه آبیاری منظم و کوتاه کردن گهگاه برگ‌های مرده برای حفظ سلامت و جذابیت بصری آن‌ها ضروری است.

نخل ملکه
نخل ملکه

جمع بندی

در نتیجه، بهترین گیاهان برای اطراف استخر، گیاهانی هستند که می‌توانند در شرایط محیطی خاص رشد کنند و در عین حال زیبایی، بافت و حریم خصوصی را برای چشم انداز کنار استخر فراهم کنند. با انتخاب دقیق انواع گیاهان، از جمله نخل، گل‌های استوایی، ساکولنت‌ها، درختچه‌های همیشه سبز و… می‌توان یک واحه فضای باز خیره‌کننده و هماهنگ ایجاد کرد که فضای استخر را تکمیل کرده و لذت کلی از فضای بیرون را افزایش می‌دهد.

تیم نغمه حسینی با طراحانی خوش ذوق و کاربلد، همراه شما در پروسه طراحی و اجرای یک محوطه استخر زیبا خواهد بود تا ایده‌های شما را به بهترین نحو ممکن اجرایی کنند.

سؤالات متداول درباره بهترین گیاهان مناسب برای اطراف استخر

  • بهترین گیاهان مناسب برای اطراف استخر کدام‌اند؟

گیاهانی که می‌توانند در شرایط محیطی خاص رشد کنند و در عین حال زیبایی، بافت و حریم خصوصی را برای اطراف استخر فراهم کنند. گیاهانی همچون جمله نخل، ساکولنت‌ها، درختچه‌های همیشه سبز

  • در هنگام انتخاب گیاه برای اطراف استخر چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

هنگام انتخاب بهترین گیاه برای اطراف استخر، در نظر گرفتن شرایط اطراف استخر از جمله نور خورشید، رطوبت و شرایط خاک است. همچنین در صورت وجود حیوانات خانگی یا کودکان در اطراف استخر انتخاب گیاهان غیر سمی بسیار مهم است

این مطلب را به اشتراک بگذارید

خدمات طراحی دکوراسیون آرکیدلایت

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up