برای استفاده از خدمات طراحی دکوراسیون داخلی آرکیدلایت کلیک کنید

معماری منظره  یا لنداسکیپ را می‌توان به عنوان هنر طراحی محیط‌های بیرونی و داخلی در ابعاد مختلف از جمله جنبه‌های محیطی، هنر، مهندسی، معماری و جامعه شناسی تعریف کرد. در بافت شهری، معماری منظره را می‌توان ایجاد حیاط بین ساختمان‌ها توصیف کرد. در واقع محوطه‌سازی ابزاری عالی برای ایجاد باغچه‌های کوچک، روف‌گاردن و غیره برای استفاده از فضاهای باز هر چند کوچک در مناطق شهری است. طراحان متخصص در حوزه لنداسکیپ در طراحی مفهومی فضاهای مربوط به ساختمان‌ها عمدتاً خیابان‌ها، جاده‌ها، مجتمع‌های آپارتمانی، مراکز خرید، میدان‌ها، باغ‌ها، زمین‌های بازی، بناهای یادبود، موزه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و پارک‌های منطقه‌ای مشارکت دارند.
تیم نغمه حسینی با دانش عمیق در حوزه طراحی دکوراسیون داخلی و همچنین لنداسکیپ، پاسخگوی نیازهای شما در طراحی لنداسکیپ محل موردنظرتان است. در این مقاله همراه ما باشید تا به طور کامل و جامع باهم معماری منظره یا لنداسکیپ، اهمیت آن، ارتباط آن با دنیای امروز و نحوه نورپردازی لنداسکیپ را بررسی کنیم.

لنداسکیپ چیست

لنداسکیپ چیست؟

پروژه‌های معماری منظره می‌تواند یک مسیر طبیعی، یک باغ عمومی یا همکاری با یک شهر برای توسعه یک فضای سبز مشترک باشد. این پروژه‌ها همچنین می‌توانند با فضاهای تفریحی موجود مانند زمین‌های بازی و زمین‌های گلف همکاری کنند تا آنها را از نظر زیست‌محیطی، کاربردی‌تر و زیباتر کنند. همچنین می‌توان تأثیر معماران منظره را در مراکز خرید، موزه‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها مشاهده کرد. کاربردهای بی پایانی برای معماری منظر وجود دارد، به خصوص که جامعه امروزی به سمت ساختن آینده‌ای پاک‌تر و سبزتر در کنار طبیعت حرکت می‌کند.

علت اهمیت و جذابیت لنداسکیپ در چیست؟

زمانی که حرف از معماری به میان می‌آید بسیاری از مردم ساختمان‌های جالب با طراحی‌های منحصر به فرد به ذهنشان خطور می‌کند. معماری به دلیل تاثیر سبک منحصر به فرد خود و نحوه ارائه خدماتش به جوامع و فرهنگ‌ها از طریق طراحی شناخته شده که باعث جذابیت لنداسکیپ در حوزه معماری گشته است

همین را می‌توان در مورد معماری منظره تعمیم داد؛ اگرچه بسیاری از مردم آن را با باغبانی اشتباه می‌گیرند؛ اما لنداسکیپ بسیار پیچیده‌تر از این حرف‌هاست. به طور خلاصه، حرفه‌ای است که شامل برنامه ریزی، طراحی، مدیریت و پرورش محیط‌های طبیعی ست که مکمل محیط مورد نظر ساخته شده است.

مزایای معماری منظره

اگرچه حرفه معماری منظره از دهه 1800 وجود داشته، اما با افزایش بلایای طبیعی و از بین رفتن تنوع زیستی، به بخش مهمی از محیط‌های ساخته شده و طبیعی تبدیل شده است. تحقیقات نشان داده است که طراحی با سیستم‌های طبیعی می‌تواند جوامع انعطاف‌پذیرتری را به همراه داشته باشد که برای حوادث سیل آماده هستند و سریع‌تر بازیابی می‌شوند. همچنین این تحقیقات به مزایای سلامت روان افراد مرتبط با طبیعت، به ویژه آنهایی که در یک محیط بسیار شهری زندگی می کنند، اشاره می کند.

مزایای معماری منظره 
مزایای معماری منظره

در ادامه به بررسی هفت مزیت کلیدی معماری منظره خواهیم پرداخت:

بخش اول: اهمیت سلامتی در معماری منظره

تحقیقات نشان می‌دهد که گذراندن حتی اندک زمان روزانه در طبیعت باعث بهبود شادی و خلق‌وخو می‌شود. درگیر شدن در فرصت‌هایی برای بیرون بودن می‌تواند به بهبود سلامت جسمی و روانی افراد، از جمله فعالیت مغز، تنظیم فشار خون و اختلال خواب کمک کند. با این حال، زمانی که در محیط‌های شهری زندگی می‌کنید که فضای سبز کم است، می‌توان با طبیعت ارتباط برقرار کرد و از مزایای فراوان آن بهره برد.

اینجاست که معماران منظره وارد کار می‌شوند! معماران منظره با ترکیب دنیای طبیعی با محیط ساخته شده، مکان‌هایی را ارائه می‌دهند تا بتوانیم در میان ویژگی‌های طبیعی که ارتباط با محیط را در زندگی روزمره ما پرورش می‌دهند، قدم بزنیم.

بخش دوم: افزایش کیفیت هوا

فواید سلامتی به قرار گرفتن ساده در طبیعت ختم نمی‌شود! گیاهان از مهم‌ترین و حیاتی‌ترین مؤلفه مبارزه با آلودگی هوا هستند. با بیرون کشیدن آلاینده‌ها از هوا، درختان، درختچه‌ها و بوته‌های اطراف ما دمای هوا و انتشار گازهای گلخانه‌ای را کاهش می‌یابند. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از خاک و پوشش گیاهی بومی در طراحی فضاهای سبز می‌تواند بر میکروبیولوژی محیط هم تاثیر بسزایی داشته باشد.

بخش سوم: برطرف کردن نیاز به زیبایی شناسی

معماران منظره با توسل به زیبایی‌شناسی می‌توانند بر احساس یک فرد نسبت به یک مکان تاثیر بگذارند. آنها می‌توانند در شما احساس اهمیت یا عظمت را تداعی کرده یا حس آرامش و شادی را مانند باغ‌ها برای شما تداعی کنند. با این حال، روان‌شناسی پشت زیبایی‌شناسی می‌تواند حتی عمیق‌تر شود. هنگامی که مردم احساس می‌کنند با محیط خود مرتبط هستند، اغلب احساس مالکیت یا سرپرستی می‌کنند و برای حفظ آن محیط زیبا با افراد حاضر در آن محیط تلاش بیشتری می‌کنند.

بخش چهارم: ساخت مکان و فضاهای کاربردی

معماران منظره تنها به زیبایی شناسی اهمیت نمی‌دهند؛ بلکه آنها تمام تلاش خود را می‌کنند تا مطمئن شوند مکان‌هایی که طراحی می‌کنند می‌تواند اهداف بسیاری را چه از نظر تفریحی و چه از نظر اقتصادی پوشش دهد. مکان‌سازی چیست؟ این کانسپت که طی سال‌ها در محافل طراحی جذابیت زیادی داشته، به دهه 1960 باز می‌گردد. هسته ایدئولوژی این است: چطور محیطی را طراحی کنیم که برای مردم آن منطقه کاربردی باشد؟ بر اساس پروژه فضاهای عمومی، مکان‌سازی: یک ایده فراگیر و یک رویکرد عملی برای بهبود یک محله، شهر یا منطقه است که از مردم آن منطقه می‌خواهد در حفظ و رشد آن مکان ساخته شده تلاش کنند.

بخش پنجم: تاثیر معماری منظره در رشد اقتصادی

معماری منظره با ایجاد فضاهای جذاب برای احیای اقتصادی شهرها بسیار ضروری است. مردم جذب مکان‌هایی می‌شوند که آسایش آنها تأمین ‌شود و اگر آن مکان نیز کاربردی باشد، احتمالاً زمان زیادی را در آنجا می‌گذرانند. هر چه یک مکان جذاب‌تر باشد، احتمال اینکه افراد در آن مکان هزینه کنند و دوباره به آنجا بازگردند، بیشتر است. با این حال، سود اقتصادی فراتر از انگیزه گذراندن وقت در فضای باز است.

بخش ششم: مزایای زیست محیطی معماری منظره

معماران منظره نقش اساسی در شکل دادن به محیط ما دارند. طراحی فضاهای پایدار، انعطاف‌پذیر و سازگار با محیط‌زیست یکی از مهم‌ترین کارهایی است که یک معمار منظره می‌تواند هنگام کار بر روی یک پروژه داشته باشد. ترکیب شیوه‌های سازگار با محیط‌زیست در طراحی یک فضا می‌تواند مانند انتخاب مواد بازیافتی یا کم‌تأثیر (اغلب استفاده از منابع محلی)، انتخاب جایگزین‌های کم‌مصرف برای فرایندهای تولید استاندارد و استفاده از مواد بسیار بادوام و انعطاف‌پذیر برای افزایش طول عمر مفید پروژه باشد. معماران لنداسکیپ با استفاده از خاک‌ها، درختان و علف‌های بومی نه تنها در حفظ اکولوژی محلی مشارکت می‌کنند، بلکه به اکوسیستم‌های اطراف نیز کمک می‌کنند.

بخش هفتم: جلوگیری از سیلاب

یکی از نگرانی‌های اولیه هنگام کار بر روی یک پروژه مدیریت آب و سیلاب است. هنگامی که بارندگی شدید منطقه‌ای را تحت تأثیر قرار می‌دهد، می‌تواند باعث انواع بلایای محلی مانند آلودگی منابع آب شیرین، به خطر انداختن اکوسیستم‌های محلی و ایجاد سیل‌های خطرناک و پرهزینه شود. معماران منظره با بهره‌گیری از استراتژی‌های مدرن مانند روسازی‌های نفوذپذیر، حوضچه‌های نگهدارنده و خاک نگهدارنده آب، زهکشی آب سیلاب را کاهش داده و آلاینده‌های مضر را فیلتر می‌کنند.

استفاده از گیاهان و درختان طبیعی در طراحی فضاهای عمومی نیز می‌تواند منجر به ایجاد یک «موانع» شود که آب را جذب و فیلتر می‌کند و در نتیجه خطر سیل را کاهش می‌دهد. حتی برخی از معماران منظره می‌توانند از آب سیلاب گرفته شده به عنوان یک دارایی با استفاده از مخازن و بشکه‌های آب استفاده کنند! آب جذب شده را می‌توان تصفیه و برای آبیاری استفاده کرد.

بخش هشتم: برجسته کردن چشم انداز زیبا

با طراحی اصولی لنداسکیپ می‌توان تا بر هر عنصر ارزشمند یا جذابی در فضا تأکید کرد و دیدن آن فضا و نزدیک شدن به آن را برای بازدیدکنندگان آسان‌تر کرد. همچنین با این طراحی می‌توان هرگونه نمای بدی را پنهان کرد به‌عنوان‌مثال: یک نمای فرسوده یا یک انبار قدیمی که قرار نیست دیده شود را می‌توان با اجرای مسیرهای منحنی، افزودن یک دیوار سبز و… از نظرها پنهان کرد.

انواع سبک‌های لنداسکیپ

انواع مختلفی از سبک‌های منظره وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها و عناصر طراحی منحصر به فرد خود را دارند که عبارتند از:

 1. باغ انگلیسی: این سبک با طراحی غیررسمی و طبیعی با ترکیبی از گل‌ها، درختچه‌ها و مسیرهای پیچ‌درپیچ مشخص می‌شود.
 2. باغ رسمی: باغ‌های رسمی با طراحی متقارن، اشکال هندسی دقیق و پرچین‌های با دقت آراسته شده شناخته می‌شوند که الهام گرفته از اروپا هستند.
 3. باغ ژاپنی: این باغ معمولاً دارای عناصر آب مانند حوضچه‌ها یا نهرها و همچنین چیدمان دقیق گیاهان، صخره‌هاست که اغلب حس آرامش و تعادل را به مخاطب القا می‌کنند.
 4. باغ گرمسیری: این سبک اغلب شامل گیاهان سرسبز، عجیب و غریب، رنگ‌های پرجنب‌وجوش و تمرکز بر ایجاد فضایی گرم و دلپذیر که یادآور آب و هوای استوایی است.
 5. باغ صحرا: در این سبک از گیاهان، صخره‌ها و عناصر طراحی مینیمالیستی که در آب و هوای خشک و گرم رشد می‌کنند، استفاده می‌شود.
 6. باغ مدیترانه: این سبک با الهام از مناظر منطقه مدیترانه‌ای که اغلب شامل گیاهان مقاوم به خشکی، سطوح کاشی‌کاری شده هستند و تمرکز بر فضاهای زندگی در فضای باز است.
 7. باغ مدرن/معاصر: این سبک بر خطوط تمیز و مینیمالیسم تأکید دارد و اغلب عناصری مانند بتن، فلز و کاشت‌های معماری جسورانه را در خود جای می‌دهد.
 8. باغ جنگلی: این سبک با تقلید از ظاهر طبیعی یک جنگل، گیاهان سایه‌دوست، مسیرهای طبیعی و ترکیبی از درختان و درختچه‌های بومی را در خود جای داده است.

این سبک‌ها را می‌توان برای ایجاد مناظر منحصر به فرد و شخصی‌سازی ‌شده ترکیب کرد و تطبیق داد که اغلب عناصری از آب و هوا، فرهنگ و محیط طبیعی محلی را در بر می‌گیرد.

انواع سبک‌های لنداسکیپ
انواع سبک‌های لنداسکیپ

نحوه نورپردازی لنداسکیپ

نورپردازی در فضای باز نقشی اساسی در طراحی منظره بازی می‌کند و زیبایی و قابلیت استفاده ملک شما را افزایش می‌دهد. انتخاب وسایل روشنایی مناسب و تکنیک‌های طراحی برای ایجاد یک فضای بیرونی جذاب و ایمن بسیار مهم است. نحوه نورپردازی لنداسکیپ به چند روش قابل اجراست که باهم بررسی خواهیم کرد.

انواع روش‌های نورپردازی لنداسکیپ

انواع روش‌های نورپردازی لنداسکیپ
انواع روش‌های نورپردازی لنداسکیپ
 • نورپردازی دیوار یا وال – واش (wall washes)

این تکنیک مقدار کمی نور را به یک منطقه وسیع و نزدیک به سازه با حداقل نقاط داغ و چگالی ارائه می‌دهد.

 • تکنیک نورپردازی Grazing

از این تکنیک برای افزودن عمق و بُعد به گچ‌بری، آجر، سنگ‌کاری و سایر ویژگی‌های معماری یک خانه یا ساختمان استفاده می‌شود.

 • نورپردازی لنداسکیپ در داخل زمین

نور را به تأسیسات دائمی و نیمه‌دائمی مانند پیاده‌روها، درختان بزرگ، دیوارها و میله‌های پرچم متصل کنید و از زیبایی لنداسکیپ لذت ببرید.

 • نورپردازی لنداسکیپ به سبک سایه زدن

این تکنیک چشم را به سمت بافت‌ها، شکل‌ها و تفاوت ارتفاع اقلام در بستر گیاهان هدایت می‌کند و به عمق و محیط می‌افزاید.

 • نورپردازی به سبک شبح یا سیلوئت

با روشن کردن یک سطح عمودی در پشت جسم برای برجسته کردن آن به صورت منحصر به فرد، توجه را به یک شکل جالب جلب کنید.

 • نورپردازی هارد اسکیپ

با نوع نورپردازی ویژگی‌های سنگی، دیوارهای حائل، آشپزخانه‌های فضای باز، پله‌ها، نرده‌ها، نیمکت‌ها و موارد دیگر را می‌توان برجسته کنید.

 • روشنایی Xeriscape

از این نوع نورپردازی در فضاهایی که به نور کمتری نیاز دارند مانند: کاکتوس‌ها و چمن‌ها در طراحی‌های فضای باز استفاده می‌شود.

 • مسیر و نورپردازی گسترده

نورپردازی گسترده از یک مسیر نور در داخل یک بستر منظره برای روشن‌کردن پیاده‌روها، مسیرهای سنگی و مسیرهای پیاده‌روی چمن، تخته‌سنگ‌ها و بسترهای گیاهی استفاده می‌شود.

 • نورپردازی عرشه و پاسیو

با این تکنیک نورپردازی زیبایی و جزئیات عرشه‌ها، پاسیوها، آشپزخانه‌های فضای باز، پله‌ها، نرده‌ها و سایر ویژگی‌های عمودی را برجسته کنید.

 • نورپردازی آینه

با نورپردازی استراتژیک مناطق پس‌زمینه اطراف توده‌های آبی، حس شبیه به یک رؤیا را ایجاد کنید که این زیبایی را از آب منعکس ‌کند.

 • روشنایی ماه

قرار دادن یک وسیله در بلندی درخت، جزئیات شاخه‌ها و برگ‌ها را به تصویر می‌کشد و از نور مهتاب تقلید می‌کند.

 • نورپردازی زیر آب

با این نوع از نورپردازی آب جاری در آبشارها، نهرها و فواره‌ها را برجسته‌تر شده و یک اثر آینه‌ای جادویی بر روی آب‌های ساکن خلق کنید.

جمع بندی

تیم نغمه حسینی با وجود معماران خوش ذوق در حوزه معماری منظره تضمین می‌کنند که پروژه طراحی لنداسکیپ شما به شیوه‌ای کاربردی و دلپذیر طراحی و اجرا کنند.

سؤالات متداول درباره لنداسکیپ

 1. لنداسکیپ چیست و چرا جذاب است؟

پروژه‌های معماری منظره می‌تواند یک مسیر طبیعی، یک باغ عمومی یا همکاری با یک شهر برای توسعه یک فضای سبز مشترک باشد. معماری به دلیل تاثیر سبک منحصر به فرد خود و نحوه ارائه خدماتش به جوامع و فرهنگ‌ها از طریق طراحی شناخته شده که باعث جذابیت لنداسکیپ در حوزه معماری گشته است

 1. نحوه نورپردازی لنداسکیپ به چه صورت است؟

نحوه نورپردازی لنداسکیپ به 12 صورت قابل اجراست که برای جزئیات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم این مطلب را مطالعه کنید.

 1. چند سبک لنداسکیپ وجود دارد؟

انواع مختلفی از سبک‌های لنداسکیپ وجود دارد که ما در این مقاله به 8  سبک آن پرداختیم که هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌ها و عناصر طراحی منحصر به فرد خود هستند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

خدمات طراحی دکوراسیون آرکیدلایت

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up