برای استفاده از خدمات طراحی دکوراسیون داخلی آرکیدلایت کلیک کنید

یکی از مهم‌ترین مراحل طراحی در حوزه معماری و طراحی ساختمان‌ها و سازه‌ها، طراحی اولیه یا پیش‌طرح است. پیش‌طرح یا طراحی اولیه شامل طرح و ایده‌های اولیه‌ای است که توسط معماران برای پروژه‌ها ارائه می‌شود. اسکیس‌های معماری نقشی حیاتی در انتقال فرم کلی، روابط بین فضا و هدف طراحی یک پروژه برعهده دارند. این طرح‌ها به‌عنوان پایه و ابزار ارتباطی اولیه برای انتقال بصری ایده‌ها به اعضای تیم و همچنین مشتری‌ها هستند. اسکیس ‌معمولاً شامل نقشه‌های طراحی و نمونه‌های سه‌بعدی یک پروژه است که به منظور نمایش اولیه طرح‌ها و ایده‌ها استفاده می‌شود. در واقع می‌توان این مرحله از طراحی را فرصتی برای ارتباط معمار با مهندسان و مشتری به منظور تأیید ایده‌های اولیه یک طرح نامید.

اسکیس چیست؟

این طرح‌ها شامل نمونه‌هایی از طراحی فضا، نمای خارجی و داخلی ساختمان، طراحی فضاهای سبز و نمونه‌های دیگری از اجزا و جزئیات معماری هستند. این مرحله امکان ارزیابی طرح‌ها را فراهم می‌کند و به معماران اجازه می‌دهد تا ایده‌های خود را به شکل‌های مختلف امتحان کرده و بهترین گزینه را انتخاب کنند. طرح‌های اولیه را می‌توان هم به صورت دستی و همچنین با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص طراحی کرد. با کمک این ابزارها معماران می‌توانند  ایده‌ها و طرح‌های خود را به شکل گرافیکی بهتری نمایش دهند. در این مقاله همراه باشید تا با جزئیات بیشتری به مفهوم اسکیس در معماری بپردازیم.

معنی کلمه اسکیس چیست

واژه اسکیس (Sketch)  ریشه‌ای یونانی (Schedios) دارد که به معنای طراحی سریع با دست است. Sketch در زبان فارسی به معنی پیش طرح و طرح اولیه است که به طور عامیانه مردم اسکیس شناخته می‌شود. شما می‌توانید برای طراحی دکوراسیون داخلی با آرکیدلایت با بهترین هزینه و بالاترین کیفیت کلیک کنید.

معنی کلمه اسکیس124.jpg
معنی کلمه اسکیس124.jpg

اسکیس در معماری

همان‌طور که گفتیم طرح‌های اولیه نقش بسزایی در حوزه معماری دارند و به معماران این امکان را می‌دهد که با سرعت ایده‌ها و دیدگاه‌های خود را بر روی کاغذ آورده و ماهیت یک طرح را در مراحل اولیه درک کنند. علاوه بر این، طرح‌ها اغلب به عنوان نقطه شروع برای نقشه‌ها و نقشه‌های معماری دقیق‌تر عمل می‌کنند. در واقع می‌توان گفت طرح اولیه راهی ست برای جذب سریع افکار معمار و انتقال بصری آن به مشتری و اعضای تیم!

تاریخچه اسکیس

دوران باستان را می‌توان نقطه شروع این سبک دانست که مردم بر روی دیوار غارها و سطوح دیگر نقاشی می‌کشیدند. در دوره رنسانس، هنرمندان و معماران همانند لئوناردو داوینچی و میکل‌آنژ طراحی را به شکل هنری بالاتر ارتقا دادند و از آن برای کشف، آزمایش و اصلاح ایده‌های خلاقانه خود استفاده کردند. این طرح‌ها نه تنها به آنها کمک کرد تا ایده‌ها و مفاهیم را کشف کنند، بلکه به آن‌ها اجازه می‌داد تا دیدگاه‌های خود را به مشتریان و همکاران منتقل کنند.

در طول قرن‌ها، طراحی یک ابزار ضروری برای هنرمندان، معماران و طراحان بوده که برای همه چیز از طراحی ترکیب‌بندی‌ها گرفته تا گرفتن ایده‌های اولیه استفاده می‌شود.

نکته‌ای که نباید نادیده گرفت آن است که طراحی چه بر روی کاغذ یا ابزار دیجیتال، نقش بسیار مهمی در روند خلاقیت معماران و طراحان دارد.

تاریخچه اسکیس در معماری

استفاده از اسکیس در معماری را می‌توان یکی از مهم‌ترین ابزارهای پایه‌ای طراحی دانست. طرح‌های اولیه نقش مهمی در فرایند ایجاد و توسعه طرح‌های معماری داشتند. از قرون وسطی تا اوایل دوران مدرن، معماران از طرح‌های اولیه خود برای ایده‌پردازی، ارتقا تصویر ذهنی از طرح و ارتباط با مشتریان و اعضای تیمشان استفاده می‌کردند.

روش‌های اسکیس زدن در طول تاریخ معماری تحت تأثیر فرهنگ‌ها، فنون و فناوری‌های مختلفی قرار گرفت. از اسکیس‌های دستی ساده بگیرید تا نمونه‌های پیچیده سه بعدی و رایانه‌ای که در طول تاریخ دستخوش تغییر شده‌اند.

تاریخچه اسکیس123
تاریخچه اسکیس123

با توجه به پیشرفت فناوری و نرم افزارهای طراحی سه بعدی، معماران امروزه به جای استفاده از اسکیس‌های دستی سنتی از ابزارهای دیجیتال برای طراحی، مدل‌سازی و ارتباط با مشتریانشان استفاده می‌کنند. اما هنوز طراحی‌های دستی یک نقش بسیار مهم در فرایند خلاقیت و ایده پردازی در معماری دارند.

انواع روش‌های اسکیس زدن در معماری

همان‌طور که گفته شد اسکیس‌ها را می‌توان به صورت دستی یا با استفاده از نرم‌افزارهای کامپیوتری ایجاد کرد. هر یک از این روش‌ها و ابزارها می‌توانند به طراحان معماری کمک کنند تا ایده‌ها و طرح‌های خود را به بهترین شکل ممکن ارائه دهند.

در ادامه چند مورد از محبوب‌ترین روش‌های اسکچ در معماری را باهم بررسی می‌کنیم:

 1. اسکیس دستی: این نوع از طراحی به وسیله قلم، مداد، مارکر یا آبرنگ‌ روی کاغذ یا سطوح دیگر ایجاد می‌شوند. معماران اغلب از این روش برای ارائه سریع مفاهیم اولیه و کشف ایده های طراحی استفاده می کنند.
 2. طراحی دو بعدی یا orthographic sketches: اسکچ دو بعدی نوعی از طراحی ست که در آن یک شی سه بعدی را در دو بعد نشان داده می شود. این نوع طراحی با در نظر گرفتن زاویای مختلف و با ایجاد چندین نقشه دو بعدی از طرح، انجام می گردد.
 3. 3. اسکیس دیجیتال: این روش با استفاده از نرم‌افزارهای گرافیکی مانند Adobe Photoshop یا SketchUp انجام می‌شود.
 4. طراحی پرسپکتیو: شما با این روش می توانید طرح موردنظرتان را به صورت سه بعدی ایجاد کرده تا ایده‌های معماری را به صورت واقعی‌تر به مشتریان یا اعضای تیمتان نشان دهید. با این نوع از طراحی شما می توانید عمق و روابط میان فضای طرح را به نمایش بگذارید.
 5. اسکیس مفهومی: در این نوع از طراحی، معمار به جای جزئیات، بر روی درک ماهیت ایده‌های اصلی یک طرح تمرکز دارد.

هر یک از این روش‌های طراحی، هدف خاصی را در فرایند طراحی معماری انجام می‌دهند و به معماران این امکان را می‌دهند تا ایده‌ها و احتمالات خود را به طور مؤثری بررسی کنند.

ویژگی‌های اسکیس اصولی

در طراحی اسکچ چند نکته مهم وجود دارد که با در نظر گرفتن آن خروجی بهتر خواهید گرفت:

 1. 1. وضوح و سادگی: یک طرح خوب می‌بایست با استفاده از خطوط و اشکال ساده، طرح و ایده مورد نظر را به طور واضح و مختصر انتقال دهد.
 2. اندازه و مقیاس: یکی از پارامترهایی که در طراحی باید به آن توجه کنید، اندازه و مقیاس عناصر مختلف در طرح است. با این شما ترکبی متعادل و هماهنگ از طرح اصلی را ایجاد می کنید.
 3. جزئیات: افزودن جزئیات به طرح می‌تواند جذابیت بصری طرحتان را افزایش داده و همچنین باعث بهتر ارتباط برقرار کردن طرحتان با مخاطب شود.
 4. 4. تکرار: از اصلاح و تکرار طرح‌های خود نترسید شما هر بار در تکرارو اصلاح آن طرح به ایده های جدیدی دست پیدا می کنید.

5.زمینه: انتخاب یک زمینه مناسب مرتبط برای طراحی به شما درک بهتری نسبت به طرح موردنظرتان می دهد.

6.پرسپکتیو و عمق: استفاده از پرسپکتیو و عمق به طرحتان جان بخشیده و از نظر بصری آن را جذاب‌تر می‌کند.

 1. 7. خطوط: اسکچ‌های اصلی اغلب از خطوط مستقیم، منحنی یا زاویه‌ای برای ترسیم اجزای اصلی طرح تشکیل شده.اند.
 2. 8. اشکال: از اشکال ساده مانند دایره، مربع، مستطیل و مثلث برای نمایش قسمت‌های مختلف طرحتان استفاده شود.
 3. 9. سایه زدن: یکی از تکنیک‌های پایه و مهم در طراحی، سایه زدن است که برای افزودن ابعاد و عمق به طرح استفاده می‌شود.
 4. برچسب‌ها و حاشیه‌نویسی‌ها: برخی از طرح‌های اولیه شامل برچسب‌ یا حاشیه‌نویسی برای نشان دادن ویژگی‌ها، ابعاد یا سایر اطلاعات مهم خاص هستند.

ویژگی‌های نام برده اغلب برای انتقال سریع ایده‌ها و مفاهیم استفاده می‌شوند و به عنوان نقطه شروعی برای طراحی‌ها یا طرح‌های دقیق‌تر عمل می‌کنند.

ویژگی‌های اسکیس اصولی
ویژگی‌های اسکیس اصولی

ابزارها و تکنیک‌ها برای طراحی با اسکیس

برای طراحی اسکچ ابزارهای مختلفی وجود دارد از جمله مداد، خودکار و ابزارهای دیجیتال مانند تبلت، آی پد و همچنین نرم افزارهایی مانند (CAD) و نرم‌افزار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) نیز امکانات طراحی معماری را گسترش داده‌اند و به دقت و انعطاف‌پذیری طرح‌های شما اجازه بیشتری می‌دهند.

سخن پایانی

اسکیس یک تمرین ضروری برای بیان ایده و خلاقیت یک معمار در یک طرح است که با توجه به تاریخچه غنی که دارد، آن را به یک جنبه اساسی از طراحی تبدیل کرده است. تیم نغمه حسینی این اطمینان را به شما می‌دهد که ایده شما توسط معماران و طراحان حرفه‌ای این مجموعه به بهترین نحوه ممکن ارائه و ساخته شود.

سوالات متداول درباره اسکیس چیست

اسکیس ساختمان چیست؟

اسکبس ساختمان یک طرح اولیه سریع است که یک نمای کلی از ساختمان به مخاطب ارائه می‌دهد.

اسکیس طراحی معماری داخلی چیست؟

شامل یک طراحی و ارائه ایده سریع است که بخش‌های مختلف ساختمان را پوشش می‌دهد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

خدمات طراحی دکوراسیون آرکیدلایت

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up