دیزاین رنگ صورتی در معماری و دکوراسیون داخلی

برای استفاده از خدمات طراحی دکوراسیون داخلی آرکیدلایت کلیک کنید

رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی برای افرادی که به دنبال حس لطافت و آرامش در فضاهای داخلی هستند، انتخاب بسیار مناسبی است. از این رنگ در طیف‌های مختلف از صورتی پاستیلی تا صورتی پررنگ را می‌توان به روش‌های مختلفی برای ایجاد فضای زیبا در یک محیط استفاده کرد.  رنگ صورتی علاوه بر خلق‌وخو خوبی که در مخاطبین ایجاد می‌کند، توانایی ایجاد توهمات بصری در یک فضا را دارد. سایه‌های روشن‌تر صورتی می‌توانند فضای اتاق را بزرگ‌تر و بازتر نشان دهند، درحالی‌که سایه‌های تیره‌تر می‌توانند حس آرامش و صمیمیت را در فضا ایجاد کنند. در واقع با استفاده استراتژیک از سایه‌های مختلف رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی، طراحان داخلی می‌توانند اندازه و مقیاس درک شده یک فضا را برای ایجاد جلوه موردنظر دستکاری کنند. ما اغلب تصور می‌کنیم که استفاده از رنگ صورتی در طراحی اتاق‌خواب دخترانه و زنانه مورداستفاده قرار می‌گیرد، اما درصورتی‌که فراتر از این محدودیت‌هاست. در این مقاله همراه ما باشید تا به بررسی کامل رنگ صورتی در طراحی داخلی بپردازیم.
مدیر شرکت آرکیدلایت سرکار خانم مهندس نغمه حسینی با دانش عمیق طراحان مجموعه خود، شما را در اجرای ایده‌هایتان در طراحی داخلی به بهترین نحو ممکن همراهی می‌کنند.

رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی

ویژگی‌های رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی

باتوجه‌به اینکه رنگ صورتی در طراحی داخلی رنگی همه‌کاره و بازیگوشی به شمار می‌رود، می‌توان از آن به طرق مختلفی در طراحی داخلی استفاده کرد. این نکته را در نظر داشته باشید که هنگام استفاده از رنگ صورتی در طراحی دکوراسیون داخلی، به سبک کلی فضا، میزان نور طبیعی موجود در فضا و ترجیحات شخصی برای ایجاد یک طراحی توجه داشته باشید. برخی از ویژگی‌های رنگ صورتی در طراحی داخلی:

 1. لطافت و آرامش: با استفاده از سایه‌های روشن صورتی می‌توان برای ایجاد محیطی آرام علی‌الخصوص در اتاق‌خواب و یا مکان‌هایی که برای استراحت در نظر داریم استفاده کرد.
 2. ایجاد حس گرما و دنج بودن: رنگ صورتی در دکوراسیون منزل می‌توانند حس گرما و دنج بودن را به‌خصوص در فصول سردتر به فضا اضافه کنند.
 3. حس بازیگوشی و سرگرمی: سایه‌های صورتی روشن می‌تواند حس سرگرمی و بازیگوشی را به فضا القا کنند که باتوجه‌به این ویژگی، این رنگ انتخاب عالی برای اتاق کودکان یا فضاهای خلاقانه به شمار می‌رود.
 4. ظرافت: رنگ‌های صورتی گردوخاکی یا رژگونه می‌توانند ظرافت و ظرافت را به اتاق اضافه کنند، به‌خصوص وقتی با لهجه‌های طلایی یا متالیک ترکیب شوند.
 5. رنگی با ویژگی خنثی بودن! باتوجه‌به اینکه صورتی رنگی زنانه شناخته می‌شود، اما لازم است بدانید که بسیاری از سایه‌های صورتی خنثی وجود دارد که می‌توانند در هر فضایی به‌خوبی استفاده شوند.
 6. قابلیت هماهنگی با اکثر رنگ‌های دیگر: این رنگ پر جنب‌وجوش می‌تواند مکمل خوبی برای طیف وسیعی از رنگ‌ها از جمله رنگ‌های آبی، خاکستری و یا سبز شود که می‌تواند با طراحی داخلی موردنظرتان به‌راحتی هماهنگ گردد.
 7. استفاده به‌عنوان لهجه و بیان: چه به‌عنوان رنگ برجسته و چه به‌عنوان یک دیوار بیانی، صورتی می‌تواند به ایجاد جذابیت بصری و عمق در فضای شما کمک کند.

روانشناسی رنگ صورتی در طراحی داخلی

روانشناسی رنگ صورتی در طراحی داخلی
روانشناسی رنگ صورتی در طراحی داخلی

به‌طورکلی رنگ صورتی اغلب با عشق، مهربانی و زنانگی همراه است که در طراحی دکوراسیون داخلی، می‌تواند احساس گرما، راحتی و آرامش را به مخاطب القا کند. برای آشنایی بیشتر در مورد روانشناسی رنگ صورتی در طراحی داخلی موارد زیر بسیار کمک‌کننده خواهند بود:

 • اثر تسکین‌دهنده: یکی از برجسته‌ترین ویژگی از منظر روان‌شناسی رنگ صورتی در طراحی داخلی، اثر آرام‌بخش و تسکین‌دهنده آن بر روی افراد است. با این اوصاف این رنگ با ایجاد فضایی آرام و تقویت آرامش در آن فضا گزینه بسیار عالی برای اتاق‌خواب یا فضاهایی نظیر اتاق نشیمن خواهد بود.
 • تقویت انرژی: استفاده از رنگ صورتی مانند صورتی تند یا سرخابی، می‌توانند انرژی پر جنب‌وجوشی را به فضای اتاق اضافه کنند که خلاقیت را تحریک کرده و اشتیاق را افراد افزایش می‌دهند.

مکمل‌های رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی

برای اینکه طراحی اصولی با رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی داشته باشیم، بهتر است مکمل‌های این رنگ را برای افزایش زیبایی بصری در فضا بشناسیم:

 • خاکستری: رنگ‌های طوسی ملایم تضاد شیک و آرامش بخشی را با صورتی ایجاد می‌کنند که حس مدرن را به فضای داخلی شما می ببخشند.
 • طلایی: با ترکیب لهجه‌های طلایی و صورتی می‌توان حسی از زرق‌وبرق، پیچیدگی و لوکس را به دکوراسیون داخلی اضافه کرد.
 • آبی سرمه‌ای: از دیگر مکمل‌های رنگ صورتی، آبی سرمه‌ای است که تضاد چشمگیر و ظریفی را با رنگ صورتی ایجاد می‌کند که باعث عمق بخشیدن به دکوراسیون می‌شود.
 • سبز نعنایی: برای ایجاد ظاهری شاداب، شیرین، آرام و هماهنگ سبز پاستیلی یا همان سبز نعنایی انتخاب ایده‌آلی است.
 • سفید: با انتخاب رنگ سفید به‌عنوان رنگ پس‌زمینه تمیز و تازه، به رنگ صورتی در طراحی داخلی اجازه دیده‌شدن می‌دهد.
 • مشکی: برای ایجاد طراحی جسورانه و دراماتیک، صورتی را با لهجه‌های مشکی ترکیب کنید تا یک طراحی مدرن با کنتراست بالا در فضا ایجاد شود.
 • مسی: رنگ‌های مسی که جز رنگ‌های گرم به شمار می‌روند با ترکیب رنگ صورتی فضایی زیبا و جذابی با تم روستایی را به فضا القا می‌کنند.
مکمل‌های رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی
مکمل‌های رنگ صورتی در دکوراسیون داخلیمکمل‌های رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی

6 نکته مهم برای استفاده از رنگ صورتی در طراحی دکوراسیون داخلی

برای ارائه یک طراحی داخلی اصولی با رنگ خاصی نظیر صورتی در فضای خانه، لازم است نکاتی را در نظر بگیریم تا این رنگ به‌خوبی و بدون ایجاد حس بد و مزاحمت برای مخاطب، استفاده گردد. همان‌طور که پیش‌تر گفتیم رنگ صورت در طراحی داخلی به طرز شگفت‌انگیزی با طیف گسترده‌ای از رنگ‌های دیگر جفت می‌شود مثل سبز، زرد و آبی.

همچنین یک باور غلطی که در مورد رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی وجود دارد این است که این رنگ تنها مناسب فضای اتاق بچه‌هاست! ما در ادامه به شما طرز استفاده از رنگ صورتی در طراحی داخلی را آموزش می‌دهیم تا اگر از علاقه‌مندان به این رنگ هستید بتوانید به روشی درست، از این رنگ در قسمت‌های مختلف فضای خانه استفاده کنید.

انتخاب سایه مناسب

انتخاب طیف صورتی مناسب در طراحی داخلی منزل کاری بسیار دشوار است که می‌بایست برای انتخاب درست، نکات زیر را در نظر بگیرید:

 • اولین قدم درنظرگرفتن احساسی است که قصد دارید در آن فضا ایجاد کنید؛ زیرا هر سایه از صورتی تأثیر عاطفی خاص خود را دارد. به‌عنوان‌مثال صورتی روشن به‌ویژه در اتاق‌خواب باعث ایجاد حس آرامش می‌شود.
 • سپس اندازه اتاق را در نظر بگیرید. به‌عنوان‌مثال سایه‌های صورتی‌ روشن برای استفاده در اتاق‌های کوچک‌تر ایده‌آل هستند؛ زیرا باعث ایجاد توهم فضا می‌شوند. در اتاق‌های بزرگ‌تر بهتر است از صورتی با آبی ملایم و یا سفید استفاده شود تا تعادل در فضا رعایت گردد.
 • قدم بعدی نور اتاق را در نظر بگیرید. این را به‌خاطر داشته باشید که میزان نوری که یک اتاق دریافت می‌کند، تفاوت زیادی در نحوه ظاهرشدن هر رنگ به‌خصوص رنگ صورتی ایجاد می‌کند. نور طبیعی رنگ صورتی را نرم می‌کند درحالی‌که نور مصنوعی نتیجه برعکس دارد؛ بنابراین اگر فضای شما فاقد نور طبیعی است، سایه‌های صورتی روشن‌تر را در نظر بگیرید.

تناژهای رنگ صورتی را در نظر بگیرید

به‌طورکلی تناژ رنگ صورتی را می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد که در ادامه به بررسی هر کدام برای انتخاب بهتر از این رنگ در طراحی داخلی می‌پردازیم:

 • رنگ صورتی با ته‌رنگ قهوه‌ای که از بیسیک ترین رنگ‌های صورتی‌هاست که برای استفاده در دکوراسیون داخلی استفاده می‌گردد و کمترین واکنش را به تغییرات نور فضا نشان می‌دهند.
 • صورتی با ته‌رنگ هلویی که زیبایی و گرما را به همراه دارند به‌عنوان زنانه‌ترین رنگ صورتی شناخته می‌شوند.
 • صورتی با ته‌رنگ خاکستری جز تناژ سرد و پیچیده رنگ صورتی هستند ازاین‌جهت که اگر از این تناژ در فضاهایی با نور کم روبه‌شمال استفاده کنید، به رنگ اسطوخودوس یا رنگ ارغوانی به نظر می‌رسند.

استفاده از رنگ صورتی در طراحی فضای نشیمن

برای متعادل‌کردن صورتی، بهتر است رنگ‌های خنثی را برای دیوارها و کف در نظر بگیرید. همچنین برای استفاده بهینه از رنگ صورتی در طراحی دکوراسیون داخلی فضای نشیمن داشته باشیم می‌توان از این رنگ در کوسن و تودوزی مبل‌ها، شال مبل و یا پرده‌ها استفاده کنیم. اگر می‌خواهید از صورتی در ابعاد بیشتری در فضا استفاده کنید می‌توانید به فکر یک‌دست مبلمان زیبا با رنگ صورتی به‌عنوان نقطه کانونی باشید. یک مبل یا صندلی راحتی با روکش مخمل صورتی می‌تواند جلوه‌ای از زرق‌وبرق و ظرافت را به فضای نشیمن شما ببخشد.

ترکیب صورتی با سایه‌های آبی راه دیگری برای ایجاد حسی آرام در اتاق نشیمن است. به‌عنوان‌مثال از رنگ آبی به‌عنوان رنگ غالب و از صورتی به‌عنوان لهجه در فضا استفاده کنید. از دیگر انتخاب‌هایی که در فضای اتاق نشیمن می‌توانید داشته باشید استفاده از عناصری با رنگ صورتی است نظیر یک آباژور، رومیزی، آثار هنری، فرش، گلدان و…

استفاده از رنگ صورتی در اتاق خواب

استفاده از صورتی در دکوراسیون داخلی؛ به خصوص صورتی کم‌رنگ با سبز ملایم می‌تواند فضایی آرام‌بخشی را در اتاق‌خواب ایجاد کند که اگر فضای اتاقتان بد نور و کوچک این ترکیب رنگ بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در این قسمت می‌توانید با درنظرگرفتن رنگ سبز برای دیوارها و صورتی پررنگ‌تر در پارچه از جمله ملافه‌ها، فضای دلنشینی را مخاطبتان ایجاد کنید. همچنین رنگ صورتی و آبی هم پیشنهاد بسیار عالی برای فضای اتاق‌خواب است.

استفاده از رنگ صورتی در اتاق خواب
استفاده از رنگ صورتی در اتاق خواب

استفاده از رنگ صورتی در آشپزخانه

از رنگ صورتی می‌توان برای گرما بخشیدن به آشپزخانه استفاده کرد که برای این کار می‌بایست انتخاب‌های خلاقانه‌ای داشته باشیم. برای متعادل‌کردن رنگ صورتی در فضای آشپزخانه، بهتر است آن را با میزهای کوارتز، مرمر و یا از مواد طبیعی نظیر چوب استفاده کنید. از ترکیب رنگ‌هایی که می‌توان در دکوراسیون آشپزخانه استفاده کرد، ترکیب صورتی با مشکی یا آبی دودی عمیق است!

یک ورودی صورتی ایجاد کنید

درب صورتی در فضای داخل خانه به‌عنوان یک قطعه کانونی عالی شناخته می‌شود که همه عناصر دیگر اطراف آن می‌توانند ساده باشند تا یک ترکیب فوق‌العاده را ایجاد کنند. انتخاب یک درب صورتی می‌تواند بقیه تصمیمات طراحی داخلی شما را بسیار آسان‌تر کند. به‌عنوان‌مثال در طراحی حمام، انتخاب درب با رنگ صورتی به همراه کاشی‌های دیواری که با رنگ سفید در نظر گرفته شده، به درب اجازه می‌دهد تا حسابی خودنمایی کند.

جمع‌بندی

باتوجه‌به مطالبی که در این مقاله بیان شد رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی به‌عنوان یک‌رنگ همه‌کاره و سازگار به شمار می‌رود که می‌تواند به روش‌های بی‌شماری برای افزایش زیبایی بصری یک فضا مورداستفاده قرار گیرد. از رنگ صورتی نترسید؛ زیرا شما می‌توانید با قدرت این رنگ در برانگیختن احساسات و ایجاد زیبایی بصری، یک دکوراسیون داخلی قابل تحسینی را طراحی کنید!

مدیر شرکت آرکیدلایت سرکار خانم مهندس نغمه حسینی با تیمی حاذق در حوزه طراحی داخلی، با به‌روزترین طراحی آماده همراهی شما عزیزان در طراحی دکوراسیون داخلی فضای موردنظر شما عزیزان هستند.

سؤالات متداول درباره دیزاین رنگ صورتی در معماری و دکوراسیون داخلی

 1. اهمیت استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی چیست؟

ترکیب عناصر صورتی رنگ در طراحی داخلی، حسی شیک و نشاط‌آور به هر فضایی می‌افزاید که حس گرما، زنانگی و بازیگوشی را به فضا داخلی القا می‌کند.

 1. چگونه دکوراسیون منزل صورتی انتخاب کنم؟

هنگام انتخاب دکوراسیون منزل با رنگ صورتی می‌بایست: اندازه، نور و تناژ رنگی که مدنظر دارید را در نظر بگیرید. در این قسمت باید سایه از رنگ ثورتی را در بگیرید که طراحی کلی را تکمیل و فضای موردنظرتان را بهبود بخشند.

 1. آیا می‌توان از رنگ صورتی در هر سبک طراحی داخلی استفاده کرد؟

استفاده از رنگ صورتی در دکوراسیون داخلی محدود به هیچ سبکی از طراحی نیست که این موضوع یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های این رنگ به شمار می‌رود.

 1. چگونه یک طراحی داخلی هماهنگ و متعادل با رنگ صورتی ایجاد کنیم؟

برای ایجاد یک طراحی منسجم و متعادل با استفاده از رنگ صورتی حتماً از رنگ‌های مکمل آن استفاده کنید که برای جذابیت بصری و افزودن عمق به فضا می‌توانید از بافت‌ها و مواد مختلف در دکوراسیونتان استفاده کنید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

خدمات طراحی دکوراسیون آرکیدلایت

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up