تأثیر رنگ سقف در دکوراسیون داخلی

برای استفاده از خدمات طراحی دکوراسیون داخلی آرکیدلایت کلیک کنید

وقتی صحبت از بازسازی و تغییر دکوراسیون خانه است، متأسفانه اغلب اوقات رنگ سقف از طراحی کلی نادیده گرفته می‌شود. نکته مهمی که هر طراح حاذقی به آن می‌پردازد، یک سقف خوب رنگ‌آمیزی شده است. با در نظر گرفتن تأثیر رنگ سقف در دکوراسیون داخلی می‌توان به طور قابل توجهی ظاهر، احساس و اندازه درک شده یک فضا را بهبود بخشید. در این مطلب، ما به بررسی تأثیرات مختلف رنگ سقف در دکوراسیون داخلی و اینکه چگونه رنگ‌های مختلف می‌توانند بر تجربه درک شده در یک فضا تأثیر بگذارند، خواهیم پرداخت.

تیم نغمه حسینی، با توجه به تجربه کاری و خلاقیت در حوزه طراحی، یکی از طراحان برجسته و خلاق دکوراسیون داخلی هستند. این تیم طراحی باتجربه توانسته با طراحی‌های خاص و منحصر به فردی که خلق کرده به یکی از حرفه‌ای‌ترین تیم طراحی داخلی در این حوزه تبدیل شود.

تأثیر رنگ سقف در دکوراسیون داخلی

آشنایی با دیوار پنجم در طراحی دکوراسیون فضای داخلی!

سقف که برخی از طراحان آن را “دیوار پنجم” می‌نامند، مکان بسیار خوبی برای افزودن رنگ‌ها و ابزار قدرتمند در طراحی به شمار می‌رود. نکته حائز اهمیت در تعیین رنگ سقف در دکوراسیون داخلی می‌بایست به آن توجه داشت این است که رنگ سقف می‌تواند تا حد زیادی بر ارتفاع درک شده یک اتاق تأثیر بگذارد. در ادامه تأثیر هر دسته رنگی در انتخاب رنگ سقف در دکوراسیون داخلی را بررسی می‌کنیم:

* رنگ‌های روشن مانند سفید، کرم و پاستلی‌ می‌توانند فضا را بازتر و مطبوع‌تر کرده و حس وسعت را ایجاد کنند. سقف با رنگ روشن‌تر از دیوارها به لحاظ بصری سقف را بلندتر جلوه می‌دهد.

*رنگ‌های تیره‌تر سقف می‌توانند فضایی دنج‌تر و صمیمی‌تر ایجاد کنند، اما همچنین ممکن است اتاق را کوچک‌تر و محدودتر کنند.

تأثیر رنگ سقف در دکوراسیون داخلی از نظر روان‌شناسی

یکی از تأثیرات رنگ سقف در دکوراسیون داخلی، بُعد روانی رنگ سقف است که نباید آن را دست کم گرفت. رنگ‌های مختلف احساسات و حالات متفاوتی را در افراد برمی انگیزند.

بنابراین، انتخاب رنگ سقف در دکوراسیون داخلی می‌تواند به طور قابل توجهی به تجربه احساسی کلی در یک فضا، کمک کند. به ‌عنوان ‌مثال، کاشی‌های سیاه ممکن است گاهی غم‌انگیز به نظر برسند، اما بسته به شرایط می‌توانند حس قدرتمندی را به فضا بدهند و فوق‌العاده مد روز به نظر برسند.

تأثیر رنگ سقف در دکوراسیون داخلی از نظر روان‌شناسی
تأثیر رنگ سقف در دکوراسیون داخلی از نظر روان‌شناسی

در ادامه برخی از ویژگی‌های مشترک مرتبط با چندین رنگ سقف جذاب و همچنین تأثیرات آنها از نظر روان‌شناسی را باهم بررسی می‌کنیم:

 • رنگ‌های گرم مانند زرد و نارنجی می‌توانند حس گرما و انرژی را به مخاطبین آن فضا القا کنند. طراحان این دسته از رنگ را برای مکان‌های مشترک مانند آشپزخانه و اتاق‌های غذاخوری که در آن تعامل اجتماعی و فعالیت در جریان است، مناسب می‌دادند.
 • در مقابل، رنگ‌های خنثی مانند خاکستری یا بژ حسی از ظرافت و جاودانگی را به فضا القا می‌کنند.
 • یکی از رنگ‌هایی که حس لذت بخشی را به افراد منقل می‌کند، رنگ سبز است. از رنگ سبز می‌توان برای ایجاد ارتباط قوی با طبیعت استفاده کرد. به خاطر داشته باشید که رنگ سبز در طیف‌های مختلفی وجود دارد، بنابراین هنگام انتخاب دقت زیادی داشته باشید. به عنوان مثال، سبز لیمویی به دلیل غلظت بالای زرد در آن، تأثیر زیادی بر چشم دارد.
 • رنگ قرمز جزء رنگ‌های قوی برای چشم است که ممکن است اگر مناسب فضای موردنظرتان نباشد باعث اذیت چشم شود. بهتر است هنگام استفاده از این رنگ سقف به دنبال رنگ‌های قرمز تیره یا صورتی ملایم باشید. قرمز تیره دارای حس انگیزه‌بخش و نیروبخش است، در حالی که صورتی ملایم حس آرامش‌بخش و اطمینان را در فضا ایجاد می‌کند.
 • اگر به دنبال رنگ سقفی در دکوراسیون داخلی هستید که توجه را از اتاق دور نکند، رنگ سفید انتخابی ایده‌آل است.
 • استفاده از رنگ مشکی در اتاق می‌تواند آن را منحصر به فرد و گران‌قیمت جلوه دهد و فضای اتاق را جذاب‌تر کند. البته این رنگ فوق‌العاده بیشتر برای رستوران‌ها و کافه‌ها مناسب است. با این حال اگر انتخاب شما برای رنگ سقف اتاقتان مشکی است، سعی کنید استفاده بیش از حدی از آن نداشته باشید؛ زیرا رنگ مشکی باعث ایجاد احساس کلاستروفوبیک (افرادی که از فضای سربسته می‌ترسند) می‌شود.
 • آبی پرکاربردترین و آرامش‌بخش‌ترین رنگ در جهان است. اگر می‌خواهید فضای آرامی را برای تمرکز افراد حاضر در آن مکان ایجاد کنید، رنگ آبی انتخاب ایده آلی ست که تأثیر بر این رنگ سقف در دکوراسون داخلی بر کسی پوشیده نیست.

تأثیر رنگ سقف در دکوراسیون داخلی بر اساس طراحی و تم فضای موردنظر

یکی دیگر از فاکتورهایی که در انتخاب رنگ سقف پدر دکوراسیون داخلی می‌بایست مورد توجه قرار گیرد، انتخاب گ با توجه به طرح کلی و تِم فضای شماست. رنگ سقف با دقت انتخاب شده می‌تواند مکمل سایر عناصر تزیینی در فضا بوده؛ زیرا ظاهری هماهنگ و منسجم ایجاد می کند. اینکه طراحی دکوراسیون داخلی فضای موردنظرتان قرار است با چه تِمی اجرا شود، تأثیر مستقیمی بر انتخاب رنگ سقف دارد.

به عنوان مثال، یک سقف پررنگ می‌تواند حس دراماتیک و جذابی را به فضای شما اضافه کند که این کار ویژگی‌های خاص معماری آن فضا را برجسته‌تر می‌کند.

در مقابل، سقفی که با رنگ دیوار مطابقت داشته باشد، ظاهر یکپارچه‌ای را ایجاد می‌کند که مناسب فضاهایی با تِم مینیمالیستی است؛ بنابراین انتخاب رنگ سقف می‌تواند نقش مهمی در یکسان سازی عناصر طراحی در یک فضا داشته باشد.

قبل از اینکه رنگی را برای طرح خود انتخاب کنید، به عملکرد فضا فکر کنید و از تأثیر رنگ سقف در دکوراسیون داخلی غافل نشوید. به عنوان مثال، اگر در حال ایجاد یک منطقه اداری هستید، یک سقف آکوستیک سفید که نور روز را منعکس می‌کند و به بهبود بهره وری کمک می‌کند، ممکن است انتخاب بهتری نسبت به سقف قرمز شدید باشد.

چگونه رنگ سقف درک فضای داخلی را تغییر می‌دهد؟

چگونه رنگ سقف درک فضای داخلی را تغییر می‌دهد؟
چگونه رنگ سقف درک فضای داخلی را تغییر می‌دهد؟

هنگام انتخاب رنگ سقف باید عملکرد فضای داخلی را در نظر گرفت و مشخص کرد که آن فضا برای چه کاری طراحی شده است. به عنوان مثال:

 • در محیط‌های حرفه‌ای مانند دفتر کار یا اتاق‌های کنفرانس، اغلب رنگ خنثی یا ملایمی برای سقف در نظر می‌گیرند، زیرا حفظ یک فضای حرفه‌ای و متمرکز برای این فضا ترجیح داده می‌شود.
 • در محیط‌های آموزشی، اغلب رنگ‌های روشن‌تر برای ارتقای حس باز بودن و روشنایی فضا انتخاب می‌شوند.
 • در فضاهای سرگرمی ممکن است از رنگ‌های سرزنده‌تر یا بازیگوش‌تر برای سقف استفاده گردد. این دسته از رنگ‌ها برای ایجاد محیط‌های که خلاقیت و آرامش را تقویت می‌کند، پیشنهاد می‌گردد.

در واقع عملکرد و هدف یک فضا می‌تواند در انتخاب یک رنگ سقف مناسب برای افزایش استفاده از آن فضا، نقش مهمی را ایفا کند.

کلام آخر

تیم نغمه حسینی با طراحی خلاق و کاربلد در حوزه دکوراسیون داخلی می‌تواند تجربه شیرینی را در حوزه طراحی داخلی برایتان رقم بزند. فراموش نکنید که رنگ‌ها نقش مهمی در طراحی داخلی ساختمان دارند که می‌توان از آن برای تأثیرگذاشتن بر احساس افراد در زمانی که در یک فضا حضور دارند، استفاده کرد. لو کوربوزیه، معمار و طراح فرانسوی سوئیسی که پیش‌گام معماری مدرن بود، معتقد بود که رنگ‌ها به اندازه پلان یک ساختمان مهم و تأثیرگذارند.

سؤالات متداول درباره تأثیر رنگ سقف در دکوراسیون داخلی

 1. آیا رنگ سقف در محیط‌های کاری هم اهمیت دارد؟

در محیط‌های حرفه‌ای مانند دفاتر یا اتاق‌های کنفرانس بهتر است از رنگ خنثی برای سقف استفاده شود، زیرا حفظ یک فضای حرفه‌ای و متمرکز برای این فضا ترجیح داده می‌شود.

 1. برای اینکه سقف بلندتر به نظر بیاید، چه رنگی برای سقف باید استفاده کرد؟

رنگ‌های روشن مانند سفید، کرم و پاستلی‌ می‌توانند فضا را بازتر جلوه دهند. سقف با رنگ روشن‌تر از دیوارها به لحاظ دیداری سقف را بلندتر جلوه می‌دهد.

 1. آیا برای رنگ سقف پذیرایی ساده از رنگ خاصی استفاده می‌شود؟

سقفی که با رنگ دیوار هماهنگ باشد، ظاهری یکپارچه‌ای را ایجاد می‌کند که مناسب فضاهایی با تِم مینیمالیستی و ساده است.

 1. پیشنهاد مناسب برای سقف اتاق خواب چه رنگ سقفی است؟

یک سقف پررنگ مانند قرمز می‌تواند حس دراماتیک و جذابی را به فضای شما القا می‌کند که البته فراموش نکنید که انتخاب رنگ سقف کاملاً به روحیات افراد هم بستگی دارد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید

خدمات طراحی دکوراسیون آرکیدلایت

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up